Praca barmana

Barman to profesja polegająca na podawaniu alkoholu i przygotowaniu rozmaitych drinków najczęściej w pubach oraz klubach nocnych. Ze względu na stosunkowo niewielki zakres potrzebnych kompetencji, zawód ten jest popularny jako praca dorywcza wśród studentów oraz uczniów liceów. Pracują oni najczęściej, aby sobie dodatkowo dorobić w wakacje, kiedy lokale gastronomiczne takie jak kluby są podwójnie oblężone, szczególnie w kurortach typowo wakacyjnych nad morzem czy jeziorami. Barman najczęściej musi przejść konkretny kurs polegający na nauce menu, czyli przygotowania określonych drinków. Musi to robić w miarę szybko, aby zamawiający nie musiał długo czekać. Niektórzy bardziej doświadczeni barmani dla widowiska podrzucają butelki, ale nie jest to oczywiście obowiązkowe. Przedstawiciele tego zawodu muszą także potrafić obsługiwać kasę fiskalną oraz przejść odpowiednie badania lekarskie, które umożliwiają pracę w lokalach gastronomicznych. Jeżeli chodzi o dodatkowe kompetencje, barmani zazwyczaj zatrudniani są wprost po szkole średniej, a nawet w jej trakcie – specyfika pracy nie wymaga wyższego wykształcenia, chociaż oczywiście doświadczenie jest mile widziane. W bardziej ekskluzywnych klubach oraz pubach zdarzyć się może jednak, że pracodawca będzie chciał zatrudniać tylko osoby po specjalnych kursach barmańskich lub ukończonym profilowanym technikum np. gastronomicznych. Osoby, które ukończyły szkolenia, podnoszące ich kwalifikacje, mogą liczyć również na relatywnie wyższe zarobki w stosunku do osób, które dopiero zawodu się uczą i są przez to mniej skuteczni w jego wykonywaniu.

Według badań na rynku pracy barmanów większa część zatrudnionych to mężczyźni. Na trzech barmanów przypadają dwie barmanki, więc różnica nie jest jednak diametralna. Praca ta z pewnością jest łatwiejsza dla mężczyzn, ponieważ kobiety w tym zawodzie częściej padają ofiarą ordynarnych komentarzy z ust nietrzeźwych klientów. Muszą one więc uodpornić się niejako na seksistowskie teksty osób, którym sprzedają alkohol, aby praca w zawodzie barmana nie rujnowała ich życia psychicznego. Większość barmanek przyzwyczaja się jednak do tego typy sytuacji i chociaż pozostaje one często nieprzyjemnymi, nie są one już aż tak uciążliwe. Ogół grupy zawodowej barmanów musi także mierzyć się z bardzo późnymi godzinami pracy, które powodują, że przesunąć się może lekko zegar biologiczny. Imprezy trwają czasami aż do godziny 5 i do wtedy należy być na nogach i obsługiwać spragnionych kolejnego drinka lub piwa klientów.

Jeżeli chodzi o to ile zarabia barman najczęściej nie jest to pensja wysoka, bo jak już było mówione, pracownicy są często młodzi i pozbawieni większych kwalifikacji. Średnie zarobki na tym stanowisku to około 2500 złotych, chociaż oczywiście dużo zależy od konkretnego lokalu. Barman w renomowanym klubie może zarobić nawet ponad 4 tysiące złotych, natomiast najmniej ok. 2 tysięcy złotych, co już jest stawką ledwie pozwalającą na przeżycie. Warto więc przy podpisywaniu umowy skupić się na kwocie, którą będzie się zarabiać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here