Pływanie

Pływanie uważany jest przez wielu za jedną z najzdrowszych form ruchu. Dzieje się tak ze względu na to, że nie obciąża stawów, aktywuje większość elementów układu ruchu, rozwija mięśnie klatki piersiowej oraz grzbietu. Podczas unoszenia się na wodzie krążki międzykręgowe nie podlegają żadnemu obciążeniu, ani uciskowi. W ten sposób pozwalają kręgosłupowi odpocząć. Jednak tak jak każda aktywność fizyczna, pływanie nie jest dostosowany do kondycji kręgosłupa, ponieważ może uszkodzić. Jak zatem pływać bez szkody dla kręgosłupa? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/plywanie-jedna-z-najzdrowszych-aktywnosci-fizycznych/ 

Pływanie i łagodzenie bólu pleców 

Za najbardziej zdrowe dla kręgosłupa uważany jest styl grzbietowy. Daje on możliwość najbliższą fizjologiczną położeniu kręgosłupa, bez zbędnego nad wyrażenia jakiegokolwiek z jego odcinków. Istotne jest też płaskie ułożenie głowy, ponieważ dociskanie Brody do klatki piersiowej może sprzyjać bólom odcinka szyjnego kręgosłupa. Ważne jest też utrzymanie delikatnego ruchu rotacyjnego tułowia, podczas pracy ramionami.

Innym godnym uwagi stylem pływackim jest kraul. Doskonale odciąża odcinek lędźwiowy, jest więc doskonały dla osób Męczących się z bardzo często lokalizacją bólu w tym odcinku. W przypadku pływania kraulem należy zwrócić uwagę na położenie głowy. Powinna być zanurzona częściowo w wodzie, strzałem tuż nad powierzchnią wody. Niezmienne odchylenie głowy do tyłu generuje przeciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa i niepotrzebne napięcie mięśni barków. 

Osoby z bólami i zwyrodnieniami w w odcinku piersiowym powinna ostrożnie korzystać z tego stylu pływackiego. Intensywna rotacja kręgosłupa wraz z nadmiernym wzmocnienie mięśni przedniej strony klatki piersiowej może pogłębić skoliozę oraz przeciążyć kręgosłup. 

Na jakie style pływackie lepiej uważać? 

Jednym z najtrudniejszych oraz wymagających dużej siły jest styl pływacki znany jako delfin. W przypadku skoliozy lub dolegliwości odcinka piersiowego kręgosłupa, taki styl nie jest zalecany. Pogłębia kifozę – wymaga stałego wysunięcia barków przód oraz oddalenia łopatek od kręgosłupa. To styl dobry dla w pełni zdrowych, profesjonalnych pływaków. 

Kolejnym niekorzystnym dla kręgosłupa i stawów stylem pływackim jest żabka. Wzmacnia nadmiernie mięśnie przodu klatki piersiowej oraz generuje oddalenie łopatek od kręgosłupa. Taki zabieg sprzyja kifoza akcji odcinka piersiowego. Co więcej brak neutralnego ustawienia odcinka szyjnego oraz konieczności napinania barków i karku wyklucza taki styl pływania u osób cierpiących na bóle szyi. Należy bezwzględnie unikać pływania żabką z głową stale uniesioną nad wodą. 

Zobacz też: http://www.twardyszparag.pl/jazda-na-rowerze-ceny-ruch-na-swiezym-powietrzu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here