Renta

Nie każdy z nas doczeka niestety emerytury. Często jest tak, że trzeba zrezygnować z pracy jeszcze za nim przysługuje nam szansa przejścia na emeryturę. Zdarzają się przecież różne wypadki losowe, które sprawiają, że nie jesteśmy zdolni do pracy.

W takich przypadkach przysługuje renta. Jest ona zazwyczaj nieco niższa od emerytury. To ile wynosi renta, zależy od wielu czynników, przede wszystkim od naszego stażu pracy, ale nie tylko. Zazwyczaj jej wysokość jest jednak bardzo niska i pozwala ledwie co się utrzymać.
Renciści często narzekają, że ich miesięczna wypłata jest zbyt mała, aby mogli żyć godnie, na odpowiednim poziomie. Przecież muszą za coś opłacić rachunki, kupić jedzenie, a często też wykupić leki, bo renciści, to zazwyczaj osoby schorowane.

Nie mogą podjąć pracy, ze względu na swój stan zdrowia, mimomimo że często bardzo by tego chcieli. Czas upływa im głównie na wizytach u lekarzy specjalistów.

Dostać rentę wcale nie jest łatwo. Trzeba stawić się przed specjalną komisją, która stwierdzi, czy faktycznie przysługuje nam renta, czy też nie. Renty nie są przyznawane tak po prostu, bez żadnego powodu i nie dostanie jej każdy, kto by tego chciał. Komisja, która orzeka o przyznaniu renty, zazwyczaj jest bezlitosna i nie przekonują ją żadne subiektywne argumenty, Liczą się fakty i przede wszystkim dokumentacja lekarska, która potwierdza niezdolność danego obywatela do pracy.

Renciści często mogą korzystać z dodatkowych ulg, przykładowo ze zniżki na bilety komunikacji miejskiej. Przysługuje im bilet z odpowiednią ulgą tak jak przykładowo uczniom czy też studentom.

Przejście na rentę mogłoby się wydawać czymś dobrym i pożądanym. Bo przecież dostajemy pieniądze, a nie musimy pracować – zupełnie tak jak na emeryturze, tylko trochę wcześniej, kiedy nie osiągnęliśmy jeszcze wieku emerytalnego. Jednak to tylko z pozoru wydaje się takie idealne. Jak zostało wspomniane – renciści, to zazwyczaj udzie schorowani, więc większość pieniędzy, które dostają z renty, muszą jednak przeznaczyć na leki. To, co im zostaje, wystarcza często na bardzo skromne życie, na poziomie, którego raczej nikt im nie zazdrości.

Emerytura wydaje się lepszą sytuacją. Przechodzimy na nią zasłużenie, po wielu latach pracy. Oczywiście, często też zdarza się, że emeryci są już schorowani i ledwie co doczekują dnia, w którym przechodzą na emeryturę. Jednak emerytura, w porównaniu do renty, jest zazwyczaj znacznie wyższa. Czasem też emeryci, są jeszcze w pełni sił i mogą korzystać z życia pełną parą. Dalekie podróże, nowe odkrycia kulinarne, czy też długie godziny spędzone na zabawie z ukochanymi wnukami – to tylko niektóre z licznych zajęć szczęśliwych emerytów. Emerytura może być pięknym czasem, zasłużonego odpoczynku. Nie wszyscy emeryci muszą być schorowani i wielu z nich ma jeszcze wiele sił i energii na odkrywanie na nowo świata. To piękne, kiedy starsi ludzie cieszą się życiem i korzystają z niego pełnymi garściami. Emeryci często doceniają życie bardziej, niż którykolwiek, młody człowiek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here