Człowiek ma skłonności do eksperymentów i wykonywania przeróżnych badań. Robi to, bo kieruje nim zwykła ciekawość. Sprawdza na przykład ile dni potrzeby, by przemierzyć cały świat. Z jego obliczeń wynika, że by odbyć taką podróż, wystarczy około 80 dni. Wydaje się, że to strasznie dużo, lecz trzeba wziąć pod uwagę, że nie we wszystkich zakątkach kuli ziemskiej są autostrady, samochody czy tramwaje. Niektóre strony świata są tak dziewicze, że trzeba je pokonywać wyłącznie pieszo. Po drugie najlepszym środkiem transportu do takiej misji jest balon. Doleci on w każde wskazane miejsce pod warunkiem, że będzie miał odpowiednie noszenie. Prądy powietrzne to bardzo ważna kwestia, dzięki ich działaniu balon nie spadnie, ani nie ulegnie zatrzymaniu. Będzie przemierzał przestworza ze stałą prędkością.
Innym ciekawym zagadnieniem jest na przykład temperatura, w jakiej może przetrwać człowiek. I tutaj poczyniono pewne obserwacje. Przebadano ludzi zamieszkujących najzimniejsze regiony świata, takie jak Syberia. Zimą temperatura na Syberii potrafi spaść do minus pięćdziesięciu stopni. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że nie da się przeżyć w takich warunkach. Jednak to nieprawda. Ludzie od wieków zasiedlają te tereny i doskonale sobie radzą. W czym tkwi ich sekret? Po pierwsze w diecie, bo są zmuszeni do bardzo kalorycznej i tłustej diety. To może nie jest najlepsze dla zdrowia, ale zapobiega nadmiernemu wychłodzeniu. Poza tym w Rosji jest zupełnie inna wilgotność powietrza. Jest ona znacznie mniejsza niż na przykład w Polsce, przez co mrozy nie są aż tak dokuczliwe. Ostatnim sekretem jest ubiór. Mieszkańcy Syberii zaopatrują się w futra ze skór zwierząt, bo to jedyny sposób, by przetrwać w tak mroźnej krainie. Gdyby nie ubierali się na tak zwaną cebulkę, już dawno poumieraliby z zimna.
Na przeciwnym biegunie naukowych rozważań są mieszkańcy Afryki. Oni z kolei testują, ile może wytrzymać człowiek w palącym słońcu? Okazuje się, że całkiem sporo. Temperatura w tym regionie świata dochodzi do ponad plus pięćdziesięciu stopni. Przetrwać w takim gorącym klimacie, to nie lada wyczyn. Jednak mieszkańcom krajów afrykańskim przychodzi to bez trudu. To chyba zasługa ich genów i skromnego stylu życia. By przetrwać, nie potrzebują dużo. Wystarczy im bambusowa chatka, odrobina wody i to, co daje im matka natura, czyli owoce i warzywa. Oczywiście umieją oni piec czy gotować, lecz czasem nie mają oni pieniędzy na kupno żywności, toteż radzą sobie- jak mogą.
Człowiek lubi też sprawdzać zjawiska lub rzeczy, które mu się do niczego nie przydadzą. Na przykład ile hot dogów jest w stanie zjeść dorosły mężczyzna lub ile razy na minutę bije serce myszy albo ile włosów wypada dziennie przeciętnemu mieszkańcowi Ziemi. Chociaż te testy wydają się idiotyczne, może w przyszłości będą miały jakieś znaczenie. W końcu nie wiadomo, w którym kierunku podąży światowa nauka. Może odkryje coś, o czym obecnie nie mamy bladego pojęcia. Zresztą co nam szkodzi spróbować czegoś innego. Jeszcze nie tak dawno lot człowieka wydawał się niemożliwy, a samoloty przecież powstały.