Czy zauważyłeś, że większość osób, które osiągnęły sukces w życiu, to przedsiębiorcy, którzy pewnego dnia założyli własną działalność? Wniosek z tego jest prosty – aby pewnego dnia móc cieszyć się sukcesem, warto zdecydować się na założenie firmy. W jaki sposób to zrobić? Ile kosztuje założenie firmy?
Pierwszym ważnym krokiem jest zastanowienie się, co chcemy robić. Dopiero gdy wybierzemy przedmiot działalności, możemy ją założyć. Ważny jest również wybór formy prowadzenia działalności: możemy zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę. Pierwsza opcja jest bardzo dobra na początek. Właściciel firmy sam jest sobie szefem, sam dokonuje rozliczeń i sam podejmuje kluczowe decyzję. Taką formę działalności zazwyczaj wybierają również wolni strzelcy.
W przypadku bardziej rozbudowanej formy działalności wybór zazwyczaj pada na założenie spółki. Ta forma wybierana jest zwłaszcza w przypadku, gdy firmę ma prowadzić więcej niż jedna osoba. Warto pamiętać, że jeśli jakaś forma działalności nie będzie spełniała naszych wymagań, zawsze możemy zmienić np. Jednoosobową działalność na spółkę.
Jak założyć tę najbardziej podstawową formę funkcjonowania? W pierwszej kolejności musimy ją zarejestrować naszą działalność, co nie jest zadaniem trudnym. Konieczne jest wpisanie do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności. Następnie wypełniamy odpowiedni wniosek, który jednocześnie stanowi wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON). Kolejnym krokiem jest zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne do naczelnika urzędu skarbowego (NIP). Musimy również wybrać formę opodatkowania. Wniosek stanowi równocześnie zgłoszenie płatnika do składek ZUS.
Jak możemy wypełnić taki wniosek? Możemy zrobić to ręcznie i przesłać listem poleconym (jednak wówczas wymaga to potwierdzenia notarialnego) lub elektronicznie. Warto jednak pamiętać, że w tym drugim przypadku niezbędny jest podpis: może być on elektroniczny, złożony za pomocą zaufanego profilu lub też odręczny i dostarczony do gminy.
Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest praktycznie bezpłatna. Gdy jednak chcemy założyć spółkę, musimy uzyskać wpis z Krajowego Rejestru Sądowego, a także ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, co wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami.
Jakie jeszcze obowiązki czekają przyszłych przedsiębiorców? Jeśli są oni płatnikami VAT, muszą zgłosić do właściwego urzędu skarbowego formularz VAT-R. Konieczne będzie także złożenie wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, gdzie konieczne jest złożenie dodatkowych formularzy. Jeśli forma naszej działalności wymaga licencji, będziemy musieli ją uzyskać, co również wiąże się z dodatkowym kosztem. Opłaty będą wymagały również wszystkie dodatkowe zgody i zaświadczenia wydawane w Urzędzie Skarbowym. Poza tym na dodatkowe koszty będzie składało się np.wyrobienie pieczątki, prowadzenie konta bankowego itp.
Jak widać, założenie własnej firmy, będzie wymagać trochę wysiłku, jednak istnieje szansa, że w ostatecznym rozrachunku się nam on opłaci.