Stolarz

Zawód stolarza obecnie polega przede wszystkim na szeroko pojętej obróbce drewna. Wykorzystanie tego surowca głównie do produkcji mebli w dzisiejszych technologiach powoduje, że wykonywanie części właśnie do tego rodzaju produktów to główne zajęcie stolarzy. Muszą oni posiadać więc konkretne umiejętności takie jak obsługa maszyn do cięcia drewna, a także powinny mieć ogólny zmysł techniczny i nawyk staranności przy wykonywaniu powierzonych im zleceń. Spora część stolarzy pracuje dzisiaj w wielkich fabrykach dla takich wielkich skandynawskich gigantów jak Ikea czy Castorama. Wytwarzają oni masowo drewniane meble przy użyciu mechanicznych już narzędzi. Ich praca jest dosyć powtarzalna, a także często męcząca dla organizmu, ponieważ trzeba utrzymywać się w podobnej pozycji przez parę godzin. Oczywiście tego typu stanowiska utrzymywane są w systemie zmianowym, czyli pracownicy przychodzą albo do pracy na rano, albo na popołudnie, albo – co najbardziej uciążliwe do przestawienia się – na nocki. Tego typu praca często dosyć wyraźnie powoduje rozregulowanie się biologicznego cyklu dobowego, a także konieczność ciągłych zmian w tej materii.

Rzadko kiedy mamy do czynienia z tradycyjnym stolarstwem polegającym na zupełnie ręcznej obróbce drewna – tego typu zakłady są już raczej reliktem przeszłości, który nie miałby szans obsłużyć wzmożonego popytu na meble i inne artykuły drewniane na rynku. Niemniej jednak istnieje jeszcze grupa tradycyjnych stolarzy, będących swego rodzaju rzemieślnikami, którzy tworzą w drewnie np. rzeźby cieszące się dużą estymą i popularnością zwłaszcza w południowej części Polski. Figurki świętych czy Matki Boskiej wykonane w drewnie zdobią wiele góralskich domów i mogą być w określonych warunkach pewnym źródłem zarobkowania. Ewentualnie można wyróżnić inną wąską grupę stolarzy, która wykonuje wykończenia dla artykułów drewnianych przeznaczonych jako przedmioty klasy luksusowej. Są one więc często dla osób, które są w stanie zapłacić naprawdę dużo za piękny, stylizowany na antyk mebel.

Stolarze oprócz mebli wykonują także rozmaite inne produkty drewniane takie jak pamiątki w miejscach turystycznych, przedmioty kuchenne (deski do krojenia, sztućce, łopatki do przewracania kotletów). Część stolarzy zajmuje się także stawianiem drewnianych konstrukcji z przeznaczeniem ogrodowym, mowa tu głównie o altanach lub huśtawkach. Muszą to być oczywiście konstrukcje wytrzymałe, aby nie zawaliły się po pierwszym większym deszczu połączonym z wichurą. Należy więc zadbać o wszystkie potrzebne szczegóły, aby wykonywać swoją pracę należycie.

Jeżeli chodzi o to ile zarabia stolarz nie są to kwoty powalające; zazwyczaj jest to ok. 2700 złotych brutto. Średnia jednak oznacza, że część mniej zarabiających stolarzy zarabia poniżej 2100 złotych brutto, a część bardziej zamożnych może zarobić nawet ponad 3500 tysiąca złotych brutto. Niemniej jednak każda z tych sum wskazuje, że nie jest to zawód najbardziej opłacany. Wymagania jednak również nie są duże – wystarczy ukończyć zasadniczą szkołę zawodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here