Sen niezbędny jak tlen

W ciągu dnia nasze ciało wykonuje ogromną pracę, od porannego wybudzania się, jedzenie i trawienie po rozwiązywanie problemów i przeżywanie często silnego stresu. Dlatego sen jest tak ważnym i nieodłącznym elementem naszego życia. Średnio przesypiamy około jednej trzeciej naszego istnienia. Rekordziści w świecie zwierząt potrafią spać prawie cały czas.

Podczas snu, mózg między innymi analizuje dzień „szufladkując” informacje, często pomaga rozwiązać problemy. W trakcie faz snu o obniżonych falach funkcjonowania mózgu dochodzi do wielu pozytywnych zmian. Nasza podświadomość ma za zadanie nas utrzymać przy funkcjach życiowych i chronić przed niebezpieczeństwem. Wtedy kiedy śnimy nasz mózg przeżywa dany problem i próbuje go rozwiązać na naszą korzyść. Sny mogą być również ostrzeżeniem nas o zbliżającym się niebezpieczeństwie, mówimy wtedy na takie sny, że są one prorocze. Jeżeli ten sen został po przebudzeniu zapamiętany warto mu się przyjrzeć, ponieważ ta myśl może nam towarzyszyć przez resztę dnia i nie dawać wewnętrznego spokoju całkiem niepotrzebnie.

Kolejną korzyścią ze snu jest szybsze wychodzenie z choroby, lepsze gojenie na przykład ran czy złamań. Ciało regeneruje się, odpoczywa. Wynika to z tego, że w trakcie dnia nasz organizm traci energię na ruch fizyczny, na trawienie pokarmu, oraz rozwiązywanie problemów. Wtedy kiedy śpimy te funkcje są również uśpione ( no chyba, że na godzinę przed snem wchłoniemy obfitą i tłustą kolację). Ciało regeneruje się.

Podczas wizyty u lekarza z objawami grypy nawet lekarz podzieli zdanie, że najlepszym sposobem jest wyleżenie choroby.

Więc ile spać aby sen był efektywny i dał nam energię na najbliższe kilkanaście godzin?

Naukowcy potwierdzają, że noworodki śpią prawie całą dobę i wraz ze wzrostem i rozwojem tego snu potrzebujemy mniej.
Tak jak po dzieciach widać, kiedy potrzebują snu tak po dorosłych nie jest to regułą. Teoria mówi , że dorosły człowiek potrzebuje około 6-8 godzin nieprzerywanego snu w ciągu doby. To czy potrzebujemy sześciu czy ośmiu godzin zależy od indywidualnych predyspozycji i można zrobić bardzo łatwy eksperyment. Polega on na dwutygodniowym cyklu funkcjonowania przy sześciogodzinnym i ośmiogodzinnym trybie oraz wyciągnięciu wniosków.

Sprawa komplikuje się wtedy kiedy dochodzi stres, który zaburza cały cykl. Tak jak krótkotrwały stres może działać mobilizująco i pchać do odważnych decyzji, tak jego długotrwały wpływ może powodować zaburzenia na każdej płaszczyźnie naszego życia. Od braku po nadmierny apetyt oraz od braku po wydłużony sen.

Nadmiar jak i niedobór snu jest bardzo niebezpieczny dla naszego organizmu. W obu przypadkach wyższe funkcje życia i odczucia jak na przykład logiczne myślenie i czas reakcji zostają wyłączone. Warto szukać rozwiązań ponieważ długotrwały brak snu jak i jego nadmiar powoduje ogromne szkody.

Reasumując sen jest niezbędny dla naszego prawidłowego funkcjonowania oraz życia. Jego niedobór i nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia. Podczas długotrwałego stresu należy znaleźć swój sposób na relaks i odpoczynek. Ostatni wniosek jest taki, że ilość snu zależy od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWizażystka
Następny artykułPani domu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here