Psy-bezbronne stworzenia, które liczą na naszą pomoc

Pies to tylko zwierzę, wiec nie można wymagać od niego, by umiał obsłużyć się sam. Owszem on może pojąć wiele rzeczy, ale nigdy sam nie pójdzie po zakupy czy do lekarza. To jest dla niego za trudne i jedyne co może zrobić, to zaufać człowiekowi. My ludzie potrafimy planować, przewidywać i radzić sobie z różnymi problemami. Gdy zaleje nam mieszkanie lub wybuchnie pożar, nie wyjemy do księżyca, tylko wzywamy odpowiednie służby. Wiemy, że pomoc specjalistów to najlepsze, co możemy w tej sytuacji zrobić. Psy nie potrafią myśleć w ten sposób, one działają raczej instynktownie.

Gdy są głodne, wtedy zaczynają skamleć lub szukają swojej miski po całym mieszkaniu, Chcą nam dać do zrozumienia, że nadeszła pora karmienia. Ile razy dziennie karmić psa? To zależy od tego, jak duży on jest. Jeśli mamy do czynienia z wilczurem lub rottweilerem wiadomo, że taki pies potrafi dużo zjeść i nie można go zbyć byle ochłapem. Poza tym takie osobniki są raczej zwolennikami mięsa i tłustej diety. Im nie wystarczy raczej jedna porcja karmy, czy resztki z obiadu. By zaspokoić ich głód potrzeba co najmniej czterech posiłków dziennie. Natomiast jeśli chodzi o małego pieska, to jemu wystarczą dwa posiłki. Ogólnie takiego pupila karmi się rano i wieczorem. Po pierwsze jest to związane z rytmem pracy człowieka, a po drugie ponad 10-godzinna przerwa między posiłkami robi swoje. Nic dziwnego, że pies tak entuzjastycznie reaguje na nasz powrót z pracy. Jest po prostu bardzo głodny.

Psy nie radzą sobie także z nadmiernym pragnieniem. Brak picia bardzo je osłabia, a widać to szczególnie podczas upalnych dni. Żar z nieba, a do tego niemożność schowania się w cieniu wpływa na nie negatywnie. One nie mogą przecież same nalać sobie wody z kranu, czy wyciągnąć butelkę wody z lodówki. Jedynym źródłem wody, jakim znają, są kałuże, ale trudno o nie, gdy panuje susza i nie ma ani grama wody. Poza tym, gdy jest się przywiązanym łańcuchem do budy, to możliwość ucieczki wynosi zero. Tak samo trudno jest wydostać się z mieszkania lub bloku, gdy nie ma się rąk ani palców. Przekręcenie klucza w zamku wymaga użycia właśnie tych części ciała. Ludzie nie zdają sobie sprawy, co to znaczy zostać przez cały dzień o suchym pysku.

Dla nich sprawa jest prosta, gdy chce im się pić, sięgają po napój. A gdy nie mają akurat nic pod ręką, idą do sklepu po nowe zapasy. Pies nie ma tak dobrze, bo musi liczyć na domyślność właściciela. Jeśli jego pan okaże się gapą, psa czeka niezła katorga. Czworonogi nie potrafią również radzić sobie z chorobami. Gdy zachorują, nie pojadą przecież do apteki. Nie wykupią także potrzebnych lekarstw. To właściciel psa musi odpowiednio zareagować, gdy widzi, że z jego pupilem dzieje się coś niedobrego. To od jego dobrej woli zależy, czy zwierzak wyzdrowieje, czy pożegna się z życiem. Jeśli zawiezie go do weterynarza w porę, to jest duża szansa, że piesek z tego wyjdzie. Natomiast, jeśli okaże się nieczułą istotą, to skaże czworonoga na powolną śmierć, której on z pewnością nie życzyłby sobie zaznać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here