Piasek jest potrzebnym elementem bez którego nie może odbywać się żadna budowa, ponieważ potrzebna jest do wielu czynności, takich jak np. wykonywanie zaprawy czy zasypywania fundamentów. Dlatego że piasku na budowanie zazwyczaj potrzeba bardzo dużo, to ludzie szukają jak najtańszego źródła piasku, ponieważ można w ten sposób zaoszczędzić parę złotych.
Ile kosztuje tona piasku jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez ludzi, którzy aktualnie zajmują się budowaniem domu. Ceny piasku są bardzo zróżnicowane. A to dlatego, że na rynku istnieje wiele rodzajów piasku a także cena uzależniona jest od regionu, z którego jest pobierana. Ceny piasku wahają się od kilku złotych za tonę do kilkudziesięciu złotych za tonę. Istnieje wiele rodzajów piasku na rynku.
Piasek podsypkowy waha się w granicach 20 złotych za tonę. Jak sama nazwa wskazuje polecany jest on do zasypywania takich elementów jak fundamenty. Także świetnie nadaje się do zagęszczania wykopów pod sieci uzbrojenia terenu, formowania nasypów drogowych czy uzupełniania ubytków terenowych. W takich sytuacjach wybierany jest właśnie ten rodzaj piasku.
Kolejnym bardzo popularnym rodzajem piasku jest piasek płukany rzeczny. Jak sama nazwa wskazuje jest on wydobywany z jezior i rzek. Wyróżnia się wielkością ziaren od 0,1 do zazwyczaj 2 mm. Ziarna są zaś błyszczące, mają kształty zaokrąglone i obtoczone. Piaski rzeczne używane są głównie jako materiał budowlany do zapraw czy produkcji betonu komórkowego. Do takich rzeczy spisuje się on najlepiej.
Bardzo podobnym piaskiem co do wielkości jest piasek kopalniany, ponieważ ma on ziarna również średnicy 2 mm. Jednak różni się on kształtem ziaren. Ziarna piasków kopalnianych mają kształty wieloboczne i bardziej ostre krawędzie. Piasek ten jest pozyskiwany w kopalniach odkrywkowych, czyli tzw. piaskarniach. Charakteryzuje się zróżnicowanym składem, wielkością oraz kształtem ziaren. Z tego powodu stosuje się segregację rodzajów piasku, między innymi metodą mechanicznego przesiewania na specjalnych sitach. Nadaje się on świetnie na budowy. Jest to bardzo popularny rodzaj piasku.
Z kolei do tynków używa się specjalnego piasku tynkarskiego. To właśnie w głównej mierze od niego zależy końcowy efekt gładkości ścian. Warto o tym wiedzieć, ponieważ nawet niewielkie nieprawidłowości mogą zaważyć na końcowym efekcie i gładkości ściany. Wyróżnia się tynki gipsowe, wapienne, cementowe, oraz cementowo-wapienne, gipsowo-wapienne i kwarcowe. Każde z nich, posiadają odmienne właściwości i zastosowania a także skład z czego został wykonany. Dlatego przed dokonaniem wyboru warto poczytać także skład, ponieważ to on też decyduje w głównej mierze o tym jak długo posłuży on właścicielom.
Warto się orientować w cenach piasku na rynku, szczególnie jeżeli potrzebujemy go tylko do podsypywania na budowę. W takiej sytuacji nie warto przepłacać. Lepiej wziąć produkt ze średniej półki i różnicę w cenie przeznaczyć na coś innego, ponieważ kosztów związanych budową domu jest dużo.