Okres dojrzewania to czas, w którym dziewczynki i chłopcy zaczynają zasadniczo różnić się od siebie. Dziewczynkom zaczynają rosnąć piersi i dostają pierwszej w życiu miesiączki. Chłopcom z kolei zmienia się barwa głosu i zaczynają szybciej rosnąć. Tak to już jest urządzone, że w początkowych latach życia to panie rosną znacznie szybciej od panów. Jednak gdy dostaną miesiączki- ich wzrost ulega zahamowaniu. Skutki tego widać dopiero w dorosłym życiu, bo to zazwyczaj mężczyźni są sporo wyżsi od kobiet. Pomimo tego, że wolniej się rozwijają fizycznie przynajmniej na początku, są w stanie dogonić, a nawet przegonić wysokie rówieśniczki. Jak zmienia się dziewczynka, a jak chłopiec w okresie dojrzewania?
Dziewczynki jak już wcześniej nadmieniono, dostają miesiączki. Pierwsze krwawienia nie są obfite, lecz zdarzają się nieregularnie. W związku z czym okres nie musi występować co miesiąc. Może dojść do jego zatrzymania, co skutkuje tym, że nastolatka może odczuwać takie dolegliwości jak silny ból brzucha, zawroty głowy i ogólne osłabienie, pomimo tego, że plamienie nie wystąpiło. Może się też zdarzyć, że uderzy ono z podwójną siłą, bo będzie bardziej obfite niż przedtem. W takim wypadku istotne jest, by dziewczynka miała przy sobie odpowiedni zapas podpasek. Nie jest rzeczą przyjemną, gdy w wyniku miesiączki spodnie ubrudzą się krwią. Nie dość, że jest to krępujące to jeszcze bardzo niehigieniczne.
Nastolatki podczas dojrzewania nabierają typowo kobiecych kształtów. Wiąże się to przede wszystkim ze wzrostem wagi i ogólną tężyzną fizyczną. Biodra dziewczyn stają się szersze i bardziej zamaszyste. Również miednica ulega zmianom, to naturalne, gdyż te części ciała muszą nabrać masy, by móc potem wydać potomstwo na świat. Zmiany hormonalne i fizyczne kobiety są tak zaprogramowane, żeby ułatwić jej ewentualne macierzyństwo. U chłopców zmienia się przede wszystkim ton i barwa głosu. Ich dziecięce głosiki zostają zastąpione silnym barytonem. Jednak zanim do tego dojdzie, najpierw jest mutacja. Jest to dosyć specyficzny proces. Młodzi mężczyźni pieją w tym okresie jak koguty. Oznacza to, że ich głos jest piskliwy i zniekształcony. Słychać go z oddali i brzmi trochę jak ten z bajki o kaczorze Donaldzie. Jednak to z czasem minie.
Ile trwa mutacja? To zależy, bo każdy przypadek jest inny. Jednak najczęściej ciągnie się ona nie dłużej niż rok lub dwa. Oznacza, że chłopiec powoli staje się mężczyzną. Innym objawem jest pojawienie się zarostu. Na początku jest on mało widoczny i słaby. Można go więc golić raz na dwa tygodnie. Z czasem staje się coraz twardszy i gęsty. Chłopcy również nabierają tężyzny fizycznej. W okresie dojrzewania rozrasta im się klatka piersiowa i obręcz barkowa. Stają się także wyżsi i coraz silniejsi. Jest to związane z tym, że z każdym rokiem przybywa im mięśni, z których mogą swobodnie skorzystać. Im również przydarzają się zmiany nastrojów, gdyż u nich także odbywa się burza hormonów. Choć jej nie widać, ona ma nie bagatelny wpływ na ich zachowanie.