Kilowatogodzina - czyli ile kosztuje prąd?

Jedne z czołowych pytań dotyczących prądu pada właśnie o jego cenę. Wartość energii elektrycznej za 1 kWh ulega niewielkim zmianom, jednak jaki ma to wpływ na nasz końcowy rachunek? Być może w przypadku powstania w Polsce większej liczby źródeł odnawialnej energii m.in. elektrowni atomowych, koszta kilowatogodziny uległyby zmianie. Trudno byłoby się obejść bez energii elektrycznej. Nowe technologie sprawiają, że ludzkość jest uzależniona od istnienia prądu. Warto więc zbadać, ile każdy Polak średnio płaci za cenę zużytej energii elektrycznej.
Ile kosztuje kilowatogodzina?
W Polsce ceny energii elektrycznej zależne są od regionu państwa. Istotne jest również, by rozróżniać sprzedawcę energii od jej dystrybutora. Nie zawsze są to te same firmy. Wśród sprzedawców wyróżnia się ENEA S.A., ENERGA Obrót, PGE Obrót, INNOGY (RWE), TAURON PE. Warto mieć na uwadze, że sprzedawcę możemy zmienić, natomiast Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD) już nie. Operatorzy analogicznie do sprzedawców reprezentowani są przez ENEA, ENERGA, PGE, INNOGY i TAURON. W Polsce średnią ceną za 1 kWh energii elektrycznej jest kwota 55 groszy. Dogłębnie analizując tę kwestię, można wyodrębnić poszczególne składniki budujące tę kwotę. W przypadku tej kwoty główną część stanowi sam 1 kWh, którego cena oscyluje w granicach 18 groszy. Dalsze składowe stanowią podatki. Pierwszy z nich — podatek od towarów i usług (VAT) — wynosi aż 10 groszy. Akcyza stanowi kwotę o ponad połowę mniejszą od podatku VAT, wynosząc 4 grosze. Składowe dotyczące pozostałych podatków i opłat lokalnych są kwestią dwóch groszy. Koszty własne dystrybutora plasują się na drugim miejscu pod względem wysokości ceny, wynosząc aż 11 groszy, a marża na ostatnim stanowiąc 1 grosz średniej ceny kilowatogodziny. Ostatnią kwestią są koszty przemysłowe. Ich wysokość w tym przypadku sięga do 9 groszy. Wszystko razem wynosi aż 55 groszy za 1 kWh prądu. Należy jednak pamiętać, że jest to cena średnia, a jej wielkość zależy zarówno od Operatora Systemu Dystrybucyjnego, jak i od Sprzedawcy Energii.
Jak wyglądały ceny prądu w ubiegłych latach?
Zmiany nie były stabilne. Względem roku 2015 1kWh kosztowała ona średnio 0,57 groszy. W 2013 roku kwota ta stanowiła 0,58 groszy. Spoglądając daleko w przeszłość, można zauważyć, że w 2001 roku cena za prąd była wyższa nawet o 20 groszy. Przechodząc do sedna, cena energii nie zawsze podnosi się z roku na rok, jednak w ramach zmian tych okresów podnoszą się koszta za obsługę przez zakład energetyczny i sprzedawcę prądu. Zmiany mogą obejmować nawet kilkanaście groszy, przypadając na każdą 1 kWh.
Ile faktycznie kosztuje 1 kWh?
By oprzeć się o faktyczne dane, należy samodzielnie dokonać pomiaru poboru prądu przez poszczególne urządzenia domowe. Niezbędnym narzędziem służącym do mierzenia zużycia prądu jest watomierz. To on pozwoli sprawdzić, ile prądu pobiera lodówka czy telewizor. Gospodarstwa domowe są w stanie zużyć miesięcznie od setek do tysięcy kWh. Łączne zużycie waha się w zależności m.in. od tego, czy prąd zużywany jest w mieszkaniu, czy w dużym domu jednorodzinnym z ogrzewaniem elektrycznym. Warto zainteresować się tą kwestią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOptymalna dieta
Następny artykułA może do USA?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here