Kategoria B prawa jazdy

Kategoria B prawa jazdy to taka, która najprościej mówiąc pozwala zdobyć uprawnienia do kierowania samochodami osobowymi. To właśnie w tego typu pojazdach odbywa się egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Aby do niego podejść należy ukończyć kurs w ośrodku szkolenia kierowców (30 godzin nauki teoretycznej oraz 30 godzin nauki praktycznej). Egzamin odbywa się w samochodzie przystosowanym to znaczy po stronie pasażera znajduje się hamulec oraz sprzęgło, które w razie konieczności użyć powinien egzaminator, z tym, że użycie hamulca jest po prostu równoznaczne z oblaniem. Egzamin kosztuje łącznie 170 złotych, a czego 30 zł przypada na część teoretyczną rozwiązywaną w dzisiejszych czasach w sali komputerowej, a 140 złotych przyda na część praktyczną w samochodzie osobowym wyposażonym w kamery, które uniemożliwiają jakąkolwiek próbę oszustwa i dają pewność sprawiedliwej oceny umiejętności przez osoby do tego uprawnione.

Po zdaniu egzaminu państwowego, często pojawia się problem, gdzie są granice kompetencji nowego kierowcy. Ludzie zastanawiają się chociażby ile osób można przewozić na kat B. Okazuje się, że przepisy mówią, że jest to dziewięć osób wraz z kierowcą, czyli ośmiu pasażerów. Samochodów, który ma więcej niż 9 miejsc siedzących klasyfikowany jest już w prawie drogowym jako autobus i wymaga posiadania kategorii D, na którą w wybranych ośrodkach przeprowadzany jest oddzielny egzamin. Kategoria B umożliwia jednak prowadzenie minibusów, często zupełnie o innej budowie niż klasyczne samochody osobowe. Należy się więc przyzwyczaić do nowego pojazdu, zanim będzie przewozić się aż ośmiu pasażerów. Warto również dodać, że kategoria B uprawnia do prowadzenia samochodu osobowego z przyczepą lekką, to znaczy taką, z którą waga całego pojazdu nie przekracza 3,5 tony. Co ciekawe, jeśli chce się ciągnąć przyczepy większe, ważące do 4,25 tony należy postarać się dodatkowy kod na swoim dokumencie – kod 96 umożliwia tego typu działanie. Aby go uzyskać należy zdać specjalny egzamin w WORD. Aby ciągnąć jeszcze cięższe przyczepy, trzeba się już postarać o zupełnie oddzielną kategorię B+E.

Warto powiedzieć, że każda osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B może kierować również pojazdami w ramach kategorii AM i B1. AM oznacza po prostu motorowery, czyli jednoślady, które są tak skonstruowane, że nie mogą przekroczyć 45 km/h maksymalnej prędkości, a ich pojemność silnika jest nie większa niż 50 centymetrów sześciennych. Każdy pojazd, który jest mocniejszy, w którymś z tych dwóch uwarunkowań wymaga już zdania osobnego egzaminu. W przypadku niektórych motocykli o szczególnej budowie technicznej (pojemność skokowa silnika do 125 centymetrów sześciennych) z kategorią B mogą jeździć kierowcy, ale dopiero 3 lata po uzyskaniu uprawnień, wymagany jest więc odpowiedni staż.

Warto tutaj powiedzieć, że samochody osobowego według polskiego prawa mogą mieć maksymalnie 3,5 tony, aby podchodziły pod kategorię B. Niektóre samochody dostawcze sprowadzane z zagranicy mają wagę cięższą, co warto sprawdzać przed zakupem w szczegółowych dokumentach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here