Prawo jazdy AM - jaki koszt?

Wraz ze zmianą przepisów w styczniu 2013 r. aby uzyskać uprawnienia do kierowania motorowerem (np. skuterem) nie wystarczy już osiągnąć pełnoletności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami należy odbyć kurs prawa jazdy kategorii AM lub uzyskać prawo jazdy dowolnej kategorii np. B. Prawo jazdy kategorii AM zastąpiło również kartę motorowerową. Wprowadzone zmiany miały przede wszystkim na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Samo przyjęcie, że osoba pełnoletnia ma wystarczającą wiedzę o przepisach ruchu drogowego, okazało się zbyt daleko idącym zaufaniem państwa do obywatela. Często osoby kierujące pojazdami tego typu, nie miały minimalnej znajomości znaków drogowych.

Obecnie, aby rozpocząć kurs prawa jazdy kategorii AM, wystarczy mieć skończone 14 lat, zgodę rodziców na odbycie kursu, wniosek o wydanie prawa jazdy, fotografię o wymiarach 3,5 × 4,5 cm oraz orzeczenie lekarskie, w którym brak jest przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Zasadnicze pytanie brzmi: ile kosztuje prawo jazdy AM? Nie należy tu się kierować samą ceną kursu, która w zależności od miasta, w którym ma się odbywać, waha się między 500 a 800 zł. W cenę kursu wliczone są 6 godzin zajęć teoretycznych i 5 godzin jazd. Dodatkowe godziny są extra płatne. Zwykle dodatkowa godzina oscyluje w wysokości 10-15% ceny kursu, czyli jeśli cały kurs kosztuje 700 zł, wówczas cena za jedną godzinę kosztuje około 70 zł. Wszystko zależy od szkoły jazdy, która taki kurs organizuje.

Rozpoczęcie kursu prawa jazdy, na jakąkolwiek kategorię, poprzedzana uzyskanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Z wnioskiem o jego wydanie udajemy się do Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego, w zależności, gdzie mieszkamy. Do wniosku o wydanie PKK należy dołączyć fotografię oraz zaświadczenie lekarskie. Zrobienie zdjęcia do dokumentów to wydatek od 20 do 50 zł. Koszt badania lekarskiego został ustalony na 200 zł i nie ma możliwości zmniejszenia jego wysokości. Tak, więc zanim zaczęliśmy kurs, już wydaliśmy 250 zł. Do oczywistych wydatków związanych z uzyskaniem uprawnienia do kierowania pojazdów określonej kategorii, należy zaliczyć również koszt egzaminu. Egzamin na prawo jazdy kategorii AM, jak wszystkie inne egzaminy składa się z części teoretycznej, która kosztuje 30 zł, i części praktycznej w cenie 140 zł. Łącznie daje nam to kwotę 170 zł. Jeśli uda nam się zdać oba egzaminy za pierwszym razem, koszt zamyka się w tej kwocie. Jeśli jednak pójdzie nam coś nie tak, będziemy zmuszeni egzamin powtórzyć. Wówczas cały koszt prawa jazdy wzrasta. Przyjmijmy jednak, że udało nam się za pierwszym razem. Biegniemy do urzędu z kwitkiem z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i oto znów w kasie urzędu musimy zostawić …. 100,50 zł. 100 zł za samo wydanie prawa jazdy i 50 gr tytułem opłaty ewidencyjnej. Po uiszczeniu opłaty zwykle w terminie 7 dni roboczych, możemy odebrać dokument potwierdzający nasze uprawnienia do kierowania pojazdami i ruszyć w drogę.

Podsumowując, aby zdobyć prawo jazdy kategorii AM, należy się liczyć z wydatkiem rzędu 1220,50 zł, przy założeniu, że zdaliśmy egzamin za pierwszym razem, nie były nam potrzebne dodatkowe godziny jazd doszkalających i kurs kosztował 700 zł.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIle gotować makaron?
Następny artykułKonduktor

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here