Półkolonie dla dzieci w okresie wakacyjnym

Jeżeli Twoje dziecko boi się wyjechać na pełne kolonie, które zazwyczaj odbywają się daleko od domu, zaproponuj swej pociesze półkolonie. Spędzi je w rodzinnej miejscowości, a nocleg będzie mieć we własnym domu.

Zapisy na półkolonie dla dzieci – kiedy?

Planowanie półkolonii odbywa się już kilka miesięcy wcześniej. Już wtedy musi być ustalony program zajęć dla dzieci. Wszystkie szczegóły muszą być zgłoszone do Kuratorium Oświaty.

Dotyczy to miejsca, gdzie będą prowadzone półkolonie dla dzieci oraz czasu ich trwania. Przewidziana ilość uczestników również winna być podana, jak i plan pracy wychowawców.

Warto zatem zapisać dziecko już w momencie, gdy organizatorzy ogłoszą nabór na półkolonie. Jednak zanim wykupimy konkretne zajęcia dla swego dziecka, pozwólmy mu samemu zdecydować, co konkretnie chciałby na tych półkoloniach robić.

Decyzja dziecka jest bardzo ważna

Dziecko powinno mieć możliwość samemu decydować o rodzaju zajęć, jakie są proponowane przez półkolonie dla dzieci. Jeżeli podejmiemy decyzję za malucha, może ona okazać się chybiona.

Półkolonie winny być miłym miejscem i ciekawym dla naszej pociechy. Jeżeli więc jej wybór będzie odmienny niż nasz, uszanujmy to. Jeżeli więc dziecko chce na półkoloniach poćwiczyć karate, dajmy mu taką możliwość.

Zmuszanie dziecka do zmiany decyzji i zapisanie go na półkolonie z językiem angielskim sprawi, że wychodzenie małego na zajęcia będzie bardzo oporne. Z pewnością wówczas będziemy żałować wydanych pieniędzy.

Co oferują półkolonie dzieciom?

Wypoczynek w okresie letnim dla dzieci na półkoloniach ma wiele odmian. Grupy dzieci dzielone są na sekcje. Każda sekcja ma przypisane inne zajęcia. Mogą to być tańce, łucznictwo, gry komputerowe, nauka pływania itp. Każdą grupą dzieci zazwyczaj opiekuje się dwóch nauczycieli.

Zajęcia są tematyczne i np. sekcja z językiem obcym najwięcej będzie mieć zajęć pod tym kątem. Oczywiście oprócz głównych zajęć są także inne, bardziej zabawowe, aby dzieci czuły się dobrze i nie miały wywieranej presji, że coś „muszą”.

Prowadzone zajęcia odbiegają od sztywnych norm, jakie się stosuje podczas szkolnych lekcji. Wykorzystywane są zupełnie inne metody nauczania, które w połączeniu z formą zabawową, skutecznie wtłaczają dziecku wiedzę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here