Oprogramowanie ERP

Wybór właściwego oprogramowania dla firmy wymaga przeanalizowania wielu dostępnych na rynku rozwiązań. Wtedy, gdy celem jest kompleksowe zarządzanie biznesem, rekomendowane jest wdrożenie systemu klasy ERP.

Czym jest system ERP?

Systemy informatyczne dedykowane dla firm tworzą rozbudowaną rodzinę różnych klas oprogramowania. Wśród nich znajduje się oprogramowanie ERP (Enterprise Resource Planning), którego naczelnym celem jest zarządzanie kluczowymi obszarami biznesowymi.

ERP jest rodzajem systemu o wielomodułowej budowie. Moduły, które służą do zarządzania określonymi działami i zasobami firmy, pracują na wspólnej bazie danych. Dzięki temu możliwy jest błyskawiczny przesył informacji pomiędzy użytkownikami systemu, a także automatyzacja pracy, gdy realizowana jest ona na podstawie predefiniowanych operacji.

Jakimi obszarami zarządzają systemy ERP?

Systemy ERP pozwalają na zarządzanie praktycznie każdym obszarem działalności firmy, integrując je ze sobą, a dzięki temu wspomagają jej codzienne funkcjonowanie i pomagają w efektywnym rozwoju.

ERP służy do obsługi obszarów biznesowych jak:

– finanse i księgowość,
– środki trwałe,
– kadry i płace,
– produkcja,
– handel,
– zaopatrzenie,
– magazyn,
– logistyka,
– obsługa klienta (CRM),
– serwis.

Dostępne obecnie oprogramowanie ERP umożliwia również dowolną rozbudowę o nowe moduły, dzięki czemu może ono kompleksowo wspierać prowadzenie każdego procesu niezależnie od profilu działalności firmy.

Jak wybrać najlepszy system ERP dla firmy?

Na rynku oprogramowania biznesowego znajduje się szeroka gama systemów klasy ERP. Wśród tak wielu dostępnych rozwiązań kluczowe jest wybranie tego, które będzie odzwierciedlało indywidualne wymagania firmy.

Stąd przed doborem oprogramowania ERP przeprowadza się kompleksowe analizy przedwdrożeniowe, których celem jest poznanie potrzeb przedsiębiorstwa, aby na tej podstawie dopasować system uwzględniający wszystkie jego wymagania. Pod uwagę warto także wziąć perspektywy rozwoju firmy, stąd ważne jest uwzględnienie możliwości rozbudowy systemu, który powinien być skalowalny, czyli gotowy do progresu razem z nią.

Z aktualnymi ofertami systemów ERP wielu dostawców można zapoznać się bliżej na ich stronach internetowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here