Inwestycja w przyszłość

Każdy wie, że warto inwestować w pieniądze w coś co zaowocuje. Nikt nie lubi wyrzucać swoich często ciężko zarobionych pieniędzy na coś, co spowoduje tylko straty. Wszelkie inwestycje w rzeczy materialne są ryzykowne – rynek cały czas się zmianami i żyje po swojemu (oczywiście pod wpływem wielu czynników, które go kształtują; np. moda, trendy, popyt i podaż). Warto jednak swój cenny czas, pieniądze, które zarabiamy ciężką pracą na co dzień poświęcić i zainwestować w coś owocnego.
Jak wiadomo człowiek uczy się całe życie. Co prawda moda na „nie ma szans na dobrą pracę bez studiów” powoli mija, moda na studiowanie dzienne też swoje zastąpiona na modę na studia zaoczne. Dzieje się tak dlatego, że dzisiejsze czasy narzucają bardzo prężne tempo życia. Rynek pracy również się zmienił i potencjalni pracodawcy wolą pracownika z doświadczeniem, a jeśli jest wykształcony to oczywiście ma jeszcze większą szansę na dane stanowisko. Czasy, w których mieliśmy masę ludzi wykształconych, ale bez cennego doświadczenia zawodowego powoi odchodzi w zapomnienie. Nie znaczy to jednak, że studia dzienne nie cieszą się zainteresowaniem. Oczywiście aby studiować dzienne trzeba mieć do tego dobre warunki – codzienne wykłady, masa nauki ale z czegoś trzeba się utrzymać.
Koszty życia nie są tanie. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest studiowanie zaoczne. Oczywiście wymaga o wiele więcej siły, samozaparcia i dyscypliny, również takie studiowanie i pracowanie równocześnie wiąże się z poświęceniem wielu innych spraw na rzecz nauki, ale czego nie robi się dla tytułu licencjata, inżyniera czy magistra.
Każdy kto zdecyduje się na studia zadaje sobie jedno znaczące pytanie: ile kosztują studia zaoczne. Jest to ważne i priorytetowe pytanie. Zazwyczaj czesne rozłożone jest w comiesięcznych ratach, które student jest zmuszony opłacać aby mieć możliwość pogłębiania wiedzy na danym kierunku. Oczywiście takie kształcenie nie jest kosmicznie drogie ale trzeba mieć na uwadze, że w skali lat nauki są to sumy liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Każda uczelnia posiada cennik (czynniki w różnych uczelniach się do siebie bardzo zbliżone – tu również chodzi o konkurencje – cena nie może być zawyżona, bo nie przyciągnie to potencjalnych studentów).
Prawda jest jednak taka, że jeśli człowiek ma świadomość, że jego studia kosztują, a jeszcze lepiej jeśli sam musi je opłacać za swoje zarobione pieniądze to ma większą motywację do nauki. Bo kto chciałby aby jego pieniądze przepadały bezpowrotnie i bezowocnie? Każdy chce mieć coś z tego, że płaci nie małe sumy. Czym więcej płacimy za czesne tym więcej mamy chęci aby wykorzystać te pomoce i nauki. Na studia zaoczne decydują się nie tylko osoby zaraz po maturze – czasem sytuacja życiowa zmusza ich do poszerzenia swojej wiedzy z zakresu swojej pracy, a czasem po prostu nie ma innej możliwości i młody człowiek musi zarobić na naukę z czasem.
Mawia się, że studia to piękny czas w życiu człowieka. Jest w tym dużo prawdy – człowiek często jest dumny z tego, że może pogłębiać swoją wiedzę i ma świadomość, że to zaowocuje w jego życiu zawodowym i często prywatnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here