Czy stać Cię na helikopter ?

Helikopter jest statkiem powietrznym, który jest cięższy od powietrza. Dzięki sile nośnej, która wytwarzana jest z wiropłaty, dzięki silnikowi helikopter może unosić się. Łopaty te muszą być odpowiednio wyprofilowane i osadzone w głowicy silnika. Pierwszy projekt maszyny, który przypominał współczesny helikopter stworzył Leonardo da Vinci, to pierwszy lot odbył się dopiero na początku XX wieku. Maszyna zawisła na wysokości 1,5 metra przez ponad minutę. Na przestrzeni wielu lat, różni konstruktorzy próbowali unowocześnić i ulepszyć maszyny, które za cel miały latać niczym ptaki. Dopiero w 1936 roku projekt helikoptera był na tyle dobry, że można było sterować helikopterem podczas lotu. Za ojca sukcesu uważa się Igora Sikorskiego, rosyjskiego konstruktora, którego projekt śmigłowców i innowacyjnych rozwiązań używany jest do dnia dzisiejszego.
Do prowadzenia śmigłowca należy mieć skończone odpowiednie kursy pilotażu. Prócz tego trzeba posiadać odpowiednie cechy osobowościowe i manualne, aby taką maszyną latać i postawić ją w zawisie.
Helikoptery wykorzystywane są w transporcie pasażerskim i wojskowym. Maszyny wirnikowe są wyznacznikiem luksusu, ponieważ ich ceny są znacznie wysokie. Statek powietrzny jest wygodną formą transportu, ponieważ pozwala omijać korki i można nim szybko się przemieszczać.
Wojsko wykorzystuje helikoptery do transportu wyszkolonych oddziałów na trudno dostępne tereny dla pojazdów kołowych czy gąsienicowych. Helikopter może wynieść pasażerów na wysokie górzyste tereny.
Wielkości helikopterów są zróżnicowane. Możemy rozróżnić małe dwuosobowe helikoptery, wieloosobowe transportowe (na przykład wojskowe) oraz typowo transportowe, do przenoszenia ciężkich przedmiotów. Helikoptery są często wykorzystywane do prowadzenia budów w górzystych terenach.
Ile kosztuje helikopter? Dla normalnego człowieka helikopter nie jest potrzebny. To luksusowy środek transportu, do którego należy mieć odpowiednie warunki, aby go przetrzymywać. Na pewno wymagane jest miejsce postojowe i lądowisko. Najczęściej helikoptery posiadają ludzie, którzy mają wielkie rezydencje i mają odpowiednie miejsce na lądowisko.
Ceny zależne są od parametrów helikoptera. Na pytanie ile kosztuje helikopter, śmiało można odpowiedzieć, że dużo. Ceny za nowy sprzęt rozpoczynają się od około jednego milion złotych. Na rynku możemy znaleźć nawet maszyny za ponad 10 milionów złotych. Helikoptery wojskowe z całym wyposażeniem mogą kosztować kilka razy więcej niż helikopter pasażerski. Helikopter szturmowo-desantowy Mi-24 waha się w przedziale 20 – 40 milionów dolarów, w zależności od wyposażenia. Eurocopter EC 725 z pełnym wyposażeniem może osiągać cenę nawet 65 milionów dolarów. Największym helikopterem na świecie jest Mi-26, który służy do transportu przedmiotów. Załoga składa się zaledwie z 5 osób, ale sam helikopter jest wielkości małego samolotu. Te modele są już nieprodukowane, ale na rynku możemy otrzymać używane. Ile kosztuje helikopter Mi-26? Za największą maszynę transportową musimy liczyć kilka milionów złotych. Helikopter był na tyle dobry, że Rosjanie postanowili rozpocząć produkcję jego następcy, który będzie mógł przetransportować 30 żołnierzy jednorazowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here