Ile zarabiają górnicy?

Górnikiem nazywamy osobę pracującą w kopalni odkrywkowej lub podziemnej. Celem pracy górnika jest wydobycie surowców energetycznych, metalicznych lub skalnych jak na przykład węgiel, sól, ropa naftowa, kamienie szlachetne, srebro itp. Górnictwo jest jednym z najstarszych profesji, która dostarcza surowce potrzebne do rozwoju innych dziedzin gospodarki. Zawód ten jest niezwykle ciężki, z racji panujących warunków pracy i nieustannym niebezpieczeństwem utraty zdrowia oraz życia. Górnicy mogą liczyć na dobre zarobki i liczne przywileje wynikające z ich pracy. Te cechy pracy przykuwają uwagę młodych ludzi, którzy poszukują dla siebie zawodu. Nie każdy jednak może zostać górnikiem. Należy posiadać odpowiednie cechy osobowościowe oraz pojąć wiedzę, aby móc stawić czoła trudom pracy w kopalni.
Górnik musi być odważny, wytrzymały oraz sprawny fizycznie. Samo zejście pod ziemię na kilka kilometrów wymaga odwagi. Pod ziemią panują odmienne warunki niż na powierzchni. Należy być przygotowanym na wiele niedogodności, które wiążą się ze zmianami parametrów temperatury, powietrza i ciśnienia. Brak światła naturalnego i hałas sprawiają, że tylko mocni psychicznie mogą wytrzymać w takich warunkach. Do głównych zadań górnika należy drążenie korytarzy, przy użyciu specjalnego ciężkiego sprzętu. Wymaga to siły fizycznej, doświadczenia oraz wiedzy. Po wydrążeniu korytarzy, należy je odpowiednio zabezpieczyć, aby nie doszło do zawalenia się chodników.
Górnikiem można zostać na kilka sposobów. Pierwszym sposobem jest ukończenie szkoły górniczej, gdzie mogą się zgłaszać absolwenci szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół zawodowych. Innym sposobem jest kurs kwalifikacyjny, który upoważnia do wykonywania pracy górniczej. Powstało wiele szkół prywatnych, które umożliwiają zdobycie kwalifikacji górniczej. Droga edukacji to najprostszy sposób do dostania się do zawodu. Trudniejszą drogą jest zatrudnienie się w firmie, która prowadzi szkolenia dla tak zwanej „pomocy dołowej” i w taki sposób zdobyć podstawy doświadczenia. Kolejna drogą są studia wyższe na politechnice. Ukończenie studiów pozwala uzyskać pracę w górnictwie na innym stanowisku niż stanowisko górnika.
Ile zarabiają górnicy? Temat jest dość drażliwy dla społeczeństwa, ponieważ górnicy otrzymują znacznie większe stawki, od osób wykonujących zawód, gdzie też muszą ryzykować swoim zdrowiem, a nawet życiem. Pensje górnicze zależą od wielu czynników m.in. miejsca pracy, specjalizacji, wykształcenia, stażu oraz doświadczenia. Górnicy mają zagwarantowane pewne przywileje, z racji wykonywania niebezpiecznego zawodu. Jednym z takich przywilejów jest czternasta pensja w roku, jednak do końca 2018 roku jest ona zawieszona na podstawie porozumień z 2015 roku. Górnik otrzymuje tak zwaną Barbórkę, która zgodnie z tradycją jest wypłacana 4 grudnia. Średnia płaca w JSW SA dla górnika wynosi 6,549 brutto. W Polskiej Grupie Górniczej przeciętne wynagrodzenie wynosi 6,200 brutto. Według portalu wynagrodzenia.pl mediana miesięcznego wynagrodzenia całkowitego brutto na stanowisku górnik wynosi 4554 złote. Wynika z tego, że połowa osób zarabia poniżej, a połowa powyżej tej kwoty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here