Ile trwa księgowanie przelewów bankowych?

Żyjemy w czasach, w których usługi bankowe przeżywają renesans. Aktualnie każdy posiada przynajmniej jeden własny rachunek bankowy. W drugim kwartale 2018 roku banki w Polsce prowadziły około 32 milionów kont osobistych.
Coraz częściej, w prozaicznych sytuacjach, jak chociażby kieszonkowe dla dziecka korzystamy z przelewów bankowych. Łatwy dostęp do bankowości internetowej, aplikacji multimedialnych i szybkich form transferu pieniędzy na dobre zagościł w naszym codziennym życiu.
Nie ma osoby, która prędzej czy później nie zada sobie pytania o to, ile trwa zaksięgowanie przelewu.
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo i ilość rodzajów przelewów i czynników mających na nie wpływ nie jest mała.
Skupmy się na najbardziej popularnych przypadkach.

Standardowy przelew bankowy ELIXIR
Jest to zdecydowanie najpopularniejsza forma przesyłania pieniędzy między rachunkami. Głównym operatorem w wymianie pomiędzy dwoma instytucjami finansowymi jest Krajowa Izba Rozliczeniowa.
Pomiędzy kontami prowadzonymi w tym samym banku, przelew tego typu realizowany jest do kilku minut.
W przypadku kont w różnych bankach ten może trwać od kilku do kilkunastu godzin.
Zaksięgowanie przelewu zależy przede wszystkim, od sesji rozliczeniowych u nadawcy i odbiorcy.

Szybką alternatywą jest przelew Express Elixir
Usługa ta jest również realizowana przez wspomnianą wcześniej Krajową Izbę Rozliczeniową. Gwarantuje ona, że pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy w czasie nie dłuższym niż kilkanaście minut. Minusem jest to, że w większości przypadków jest to usługa płatna. Na rynku coraz częściej można jednak spotkać banki oferującą ją za darmo w ramach prowadzonych przez siebie rachunków. Dodatkowo warto wspomnieć, że w ramach jednej transakcji możemy przesłać do 100 000 złotych. Niestety nie wszystkie banki umożliwiają na korzystanie z Express Elixir. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie expresselixir.pl.

Sorbent
Jeśli akurat mamy potrzebę szybko przesłać dalej kwoty do kilku milionów złotych z pomocą przychodzi nam NBP. Przelew realizowany jest w dni robocze, od poniedziałku do piątku. Czas oczekiwania na zaksięgowanie waha się od kilku minut do około godziny. Cena za jego wykonanie zależy od banku i oscyluje w granicach 35 zł.

Przelewy walutowe
Czasem życie zmusza nas, do transakcji poza obrębem naszego polskiego podwórka. Decydując się na międzynarodowy przelew musimy liczyć się z tym, że odbiorca może zobaczyć u siebie pieniądze nawet dopiero po tygodniu.

Te kilka podstawowych i najpopularniejszych form przesyłania pieniędzy daje ciekawy wachlarz możliwości. W zależności od sytuacji, każdy znajdzie usługę dopasowaną do jego potrzeb. Rynek finansowy oferuje coraz więcej innowacyjnych rozwiązań. Wiele z nich powoli przenika do naszego życia i ma potencjał żeby zagościć w nim na dłużej. W momencie, kiedy nie chcemy ryzykować komplikacji, warto sięgnąć po stare, dobre rozwiązania. Przedstawione powyżej standardy przesyłania pieniędzy długo będą nam jeszcze towarzyszyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here