Ile może zarobić lekarz?

Po skończonym liceum, napisaniu matury, w oczekiwaniu na wyniki z egzaminu, część abiturientów myśli, co zrobić ze swoją przyszłością. Czy uda się się zrealizować swoje marzenia sprzed kilku lat, a może trzeba będzie ratować się innym kierunkiem studiów? Z pewnością studia medyczne nie są kołem ratunkowym dla osób, którym podwinęła się noga na maturze. Tam trafiają wybitni uczniowie, którzy zgadzają się na 6 letni trud studiów.
W Polsce mamy 11 uczelni medycznych, które co roku kończy kilka tysięcy absolwentów. Zanim jednak magister medycyny stanie się specjalistą jednej z dziedzin medycyny, może nawet upłynąć kilka lat. Prestiżowy zawód jakim jest lekarz wymaga wielkich poświęceń od swoich uczniów. Lekarz całe życie się uczy, ale już ciężką pracę należy wykonać w okresie studiów. Trzeba oswoić się z nowym cięższym niż w liceum systemem nauki, z innym trybem zajęć, zaliczeń no i wykładowcami. Z każdym kolejnym rokiem studiów nauki przybywa, a jej zakres jest rozszerzany. Po zdaniu wszystkich przedmiotów, studia kończą się egzaminem. Samo ukończenie studiów nie daje absolwentowi pełnego prawa do wykonywania zawodu. Uprawnienia takie zdobywa się na stażu podyplomowym, który trwa najczęściej rok. Po odbytym stażu należy jeszcze zdać lekarski egzamin państwowy (LEP). W czasie trwania stażu określany jest program, który obejmuje miedzy innymi naukę chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, położnictwa i ginekologii. Każda z tych dziedzin kończy się kolokwiami.
Po skończeniu studiów, zdaniu egzaminu LEP oraz po odbytym stażu, lekarz może złożyć dokumenty do Komisji Staży Podyplomowych, które uprawniają do ubiegania się o miejsce stażowe. Do tego potrzebne są trzy dokumenty: podanie o przyznanie miejsca stażowego, zaświadczenie o zyskanej średniej z ocen w trakcie studiów, oraz kserokopia dowodu osobistego.
W pierwszej kolejności przyjmowani są lekarz z najlepszą średnią ocen oraz posiadający stałe miejsce zamieszkania na terenie właściwej izby lekarskiej.
Ile zarabiają lekarze? Mediana miesięcznego wynagrodzenia całkowitego brutto na stanowisku lekarz wynosi 3607 złotych. Oznacza to, że połowa z badanych zarabia poniżej, a druga połowa powyżej tej kwoty. Świadczenia pozapłacowe, na które może liczyć lekarz to dofinansowania do nauki, szkolenia wybierane według własnego uznania oraz ubezpieczenia na życie i NNW.
Wysokość zarobków zależy od wielkości placówki medycznej, wykształcenia, specjalizacji, stażu pracy oraz regionu w którym lekarz jest zatrudniony. Należy też rozróżnić lekarzy zatrudnionych na umowę o pracę i na własnej działalności gospodarczej. Lekarze zatrudnieni na kontraktach, prowadzący jednoosobowe firmy, będą zarabiać nawet powyżej 10 000 złotych miesięcznie.
Nie raz w mediach można było usłyszeń o lekarzu, który spędzał w szpitalu nawet kilka dni. Ze swojego dyżuru, szedł na dyżur nocny, a następnie ponownie do pracy w swoich godzinach. Lekarze za 8 godzinny dyżur nocny, otrzymują kilku krotność kwoty, którą dostają za 8 godzin pracy na etacie.
Lekarze ciągle podnoszą swoje umiejętności przez kursy, sympozja i praktyki medyczne, co niejednokrotnie wiąże się z poniesieniem olbrzymich wydatków na ten cel. Jednak cała ścieżka kariery medycznej, wraz z ciągłym doskonaleniem się prowadzi do coraz większych zarobków w tej dziedzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here