Formalności związane z prawem jazdy

Prawo jazdy, jak każdy dokument wydawany w Rzeczpospolitej Polskiej wiążę się z pewnego rodzaju formalnościami, które należy załatwić w urzędach przed jego wydaniem.

Pierwszym miejscem, które musi odwiedzić człowiek, który zamierza rozpocząć swoją przygodę z kierowanie jest wydział komunikacji w starostwie powiatowym adekwatnym do swojego miejsca zamieszkania. Jest to ważne, ponieważ podział administracyjny czasami jest na tyle niedokładny, że z danej miejscowości bliżej do innej siedziby powiatu niż ta, do której się należy. Nie można jednak sobie wybierać, tylko iść do odpowiedniego starostwa. W razie problemów ze znalezieniem pokoju, w większości tego typu urzędów znajduje się punkt informacyjny od razu przy wejściu. W wydziale komunikacji kandydat musi wyrobić profil kandydata na kierowcę ze specjalnym kodem. Ów dokument potrzebny jest zarówno do zapisania się na kurs do ośrodka szkolenia kierowców, jak i do umówienia się na egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Do wyrobienia profilu kandydata na kierowcę należy podać podstawowe dane osobowe. Jeżeli chodzi o wiek – kurs można rozpocząć na trzy miesiące przed ukończeniem osiemnastego roku życia.

Aby zacząć swoją przygodę z przygotowywaniem się do egzaminu państwowego, należy również pójść do odpowiedniego lekarza, mającego uprawnienia wykonywania specjalistycznych drogowych badań. Ustawowa kwota za tego typu usługę wynosi 200 zł, ale niestety jest ona obligatoryjna. Lekarz bada czy przyszły kierowca nie cierpi na żadne ułomności, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Głównie chodzi o wadę wzroku – jeśli takowa jest, lekarz wpisuje na odpowiednim dokumencie zalecenie jeżdżenia w okularach lub soczewkach kontaktowych, aczkolwiek nie sprawdza dokładnie wady – to już zadanie specjalisty. Na egzaminie również egzaminator nie wie czy okulary faktycznie odpowiadają wadzie kandydata, ale nie będąc specjalistą trzeba po prostu uwierzyć, że tak jest. Lekarz zaznacza również na specjalnym formularzu inne problemy ze zdrowiem kandydata, najczęściej przeprowadzając z nim swoisty wywiad na temat zdrowia. Warto również dodać, że ustawowe 200 zł nie jest wartością całkowicie niezmienną i jeśli lekarz chce może ową kwotę obniżyć, chociaż czyni to raczej rzadko i dla osób, których zna.

Wiele kandydatów na kierowcę zastanawia się również ile kosztuje wydanie prawa jazdy. Część zapewne myśli, że jest to darmowe po zdaniu – wszakże nie kosztuje nic wyrobienie sobie dowodu osobistego. Niestety jednak istnieje opłata wynosząca dokładnie 100 zł 50 groszy, którą należy uiścić w kasie starostwa powiatowego. Jest ona obligatoryjna i bez niej dokument po prostu nie zostanie wydany. Duża część osób płaci te pieniądze od razu na początku swojej przygody z prawem jazdy przy wyrabianiu profilu kandydata na kierowcę. Można jednak uczynić to w dowolnym momencie podczas robienia kursu w ośrodku szkolenia kierowców lub nawet bezpośrednio po egzaminie państwowym, który okazał się pozytywny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here