jak ćwiczyć jogę?
fot. Pexels.com

Joga to trening, który ćwiczy umysł i ciało. Ma wiele rodzajów, które wyróżniają się między innymi techniką oddechową, różnorodnością pozycji lub sposobem medytacji. Dlaczego powinniśmy ćwiczyć jogę? Jakie korzyści przynoszą regularne jogowe treningi?

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/joga-w-pigulce-co-musisz-wiedziec/

Joga dobra na co dzień

Joga to trening łączący w sobie ćwiczenia fizyczne, umysłowe i oddechowe. Jej regularne trenowanie pomaga odnaleźć równowagę z samym sobą. Praktykowanie jogi może zwiększyć sprawność ciała, poprawić samopoczucie, zapanować nad stresem i zwalczyć niektóre schorzenia, np. migrenę czy żylaki. W jodze obecne są czakry, czyli skupiska energii krążące po naszym ciele. To od ich stanu zależą nasze emocje i myśli. Gdy czakry źle funkcjonują, nasze samopoczucie ulega pogorszeniu. Wyróżnia się siedem rodzajów czakr podzielonych na określone barwy: fioletową – czakra głowy, granatową – czakra tzw. trzeciego oko, niebieską – czakra gardła, zieloną – czakra serca, żółtą – czakra splotu słonecznego, pomarańczową – czakra witalności oraz czerwoną – czakra podstawy.

Rodzaje jogi

Jogę dzieli się także na rodzaje, które różnią się od siebie między innymi zaawansowaniem, trudnością pozycji, techniką oddychania i elastycznością. Jest ich naprawdę dużo. Warto wymienić między innymi: Ashtangę, która jest dynamiczna i koncentruje się na ruchu oddechu i skupieniu, Bikram jogę, w której pozycje są utrzymywane dłużej niż zazwyczaj czy Sivanandę, czyli jogę klasyczną, która skupia w sobie asany, pranajamy, medytację oraz sposób myślenia i codziennego funkcjonowania w społeczeństwie. 

Jak ćwiczyć jogę?

Jogę można ćwiczyć samemu lub w grupie. Istotne jest, aby w miejscu, w którym chcemy trenować, nie było żadnych rozpraszaczy – włączonego telewizora, włączonego miksera czy przeszkadzającego dziecka. Jeśli chcemy ćwiczyć jogę, warto ubrać się w wygodne ubrania niekrępujące ruchów. Ważne, aby bezpośrednio przed treningiem czy w jego trakcie nie spożywać posiłków i nie pić płynów, nawet wody.

Zobacz także: http://www.twardyszparag.pl/jak-pozbyc-sie-zylakow-domowymi-sposobami/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here