Mity na temat paneli solarnych

Panele fotowoltaiczne w dalszym ciągu pozostają w naszym kraju sporą nowością i nie są jeszcze zbyt popularne. Rzecz jasna jest to powodem powstawania na ich temat ogromnej ilości mitów, niedopowiedzeń i zwyczajnie kłamstw. Jakie są najpopularniejsze niedopowiedzenia na temat paneli fotowoltaicznych i jak przedstawiają się fakty na ich temat?

W pochmurne dni panele nie działają

Jednym z najpopularniejszych mitów dotyczących działania paneli fotowoltaicznych jest ten mówiący o tym, że w sytuacji, gdy ma się do czynienia z pochmurnym dniem, nie są one w stanie produkować energii elektrycznej. To prawda, że do działania wymagają one światła słonecznego, lecz pamiętać trzeba, że nie koniecznie musi to być bezchmurny letni dzień, aby móc zasilić gospodarstwo domowe. Jak się szacuje, dobrej klasy panele fotowoltaicznej zmniejszają swoją wydajność zaledwie o 1% w dniu, gdy niebo jest całe pokryte chmurami. Jest to więc różnica praktycznie niezauważalna dla użytkownika.

Panele są zbyt drogie

Kolejną często powtarzaną jak mantra kwestią jest to, że panele fotowoltaiczne są zwyczajnie zbyt drogie, a cała instalacja jest w związku z tym nieopłacalna. To prawda, że koszt takiego urządzenia jest naprawdę bardzo wysoki. Jak się szacuje, do zasilenia średniej wielkości domu jednorodzinnego trzeba kupić sprzęt za nawet 40 tysięcy złotych. Co jednak bardzo ważne, nie trzeba wydawać całej kwoty, aby stać się posiadaczem takiego urządzenia. Istnieje duża ilość najróżniejszych form dofinansowań, które znacznie zmniejszają wymaganą do zapłacenia kwotę, finalnie więc z 40 tysięcy często trzeba zapłacić mniej niż 10 tysięcy.

W Polsce jest za mało słońca na fotowoltaikę

Ostatnim z dużych mitów, które często są powielane w przypadku instalacji fotowoltaicznej, jest oczywiście ten związany z ilością słońca w Polsce. Jak każdy doskonale wie, duża część dnia i roku w naszym kraju, nie jest specjalnie słoneczna. Rodzi to przekonanie, że instalacja nie będzie u nas pracowała zbyt wydajnie i nadaje się ona bardziej do krajów o większym nasłonecznieniu. Oczywiście jest to nieprawda, a żeby zobaczyć jak duża, warto się przyjrzeć temu, jak działają takie instalacje w Niemczech, gdzie obecny jest bardzo podobny stopień nasłonecznienia jak Polsce.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here