Spedytor to osoba, która odpowiedzialna jest za wysyłanie oraz odbieranie towarów, czyli inaczej mówiąc przesyłek. Może wykonywać dodatkowo czynności takie jak: załadunek, rozładunek, składowanie, pakowanie, ubezpieczenie czy udzielanie informacji taryfowych lub celnych. Takie zawód jest niezwykle odpowiedzialny. Dzięki wielkiemu rozwojowi branży transportowej zdobywa on coraz większą popularność i z roku na rok przybywa miejsc pracy dla osób na takim stanowisku. Jak zostać spedytorem? Na czym polega jego praca? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/jak-zostac-spedytorem/
Na czym polega praca spedytora i co jest cenione w takiej branży?
Obowiązki osoby pracującej jako spedytor możemy określić jako „opiekę nad przesyłką”, w trakcie jej drogi z jednego punktu do drugiego i organizację wszelkich działań związanych z przewozem.
W pracy spedytora cenione są przede wszystkim:
- zdolności organizacyjne,
- łatwość nawiązywania kontaktów,
- charyzma,
- zdolności negocjacyjne,
- zdolności handlowe,
- odporność na stres,
- dyspozycyjność,
- posiadanie rozwiniętej wyobraźni przestrzennej,
- zdolność myślenia analitycznego i strategicznego.
- podzielność uwagi,
- perfekcyjna pamięć.
W jaki sposób zostać spedytorem?
Całkiem niedawno, żeby zostać spedytorem, należało ukończyć jedynie technikum spedycyjne lub liceum transportowe o specjalizacji transport i logistyka, bądź szkołę policealną. Dzisiaj wygląda to nieco inaczej. Do pracy w takim zawodzie preferowane jest wykształcenie wyższe, które uzyskane zostanie w ramach takich kierunków studiów jak:
- logistyka i spedycja,
- transport i spedycja,
- ekonomika transportu.
Odpowiednie wykształcenie to jednak wierzchołek góry lodowej. Bardzo cenione jest w tym zawodzie doświadczenie w branży transportowej, sprzedaży czy obsłudze klienta. To właśnie te czynniki stanowią kryterium dla potencjalnego pracodawcy. W spedycji niezwykle ważna jest również znajomość języków obcych. Język angielski w stopniu komunikatywnym to absolutna podstawa.
Spedytor to osoba, która zasadniczo powinna być otwarta na przyjmowanie wiedzy i powinna dokształcać się cału czas. Co więcej powinna ona też rozwijać swoje umiejętności. Na spedytorów czeka spora ilość dodatkowych kursów i szkoleń, takich jak np. sposoby odprawy ładunków w transporcie międzynarodowym. Od takich osób wymaga się zarówno określonych cech personalnych jak i tych interpersonalnych.
Zobacz też: http://www.twardyszparag.pl/spawacz-ile-zarabia/