Choroba alkoholowa a zaburzenia psychiczne

Alkohol jest cały czas obecny w naszym życiu. Zazwyczaj pijemy w towarzystwie, żeby się odstresować i dobrze bawić. Alkoholem oblewamy różnego rodzaju święta, dobre dni oraz zapijamy te, w których mamy wszystkiego dosyć. Czasami nawet nie zauważamy, że pijemy za dużo. Nie bierzemy nawet pod uwagę tego, iż alkoholizm dotyczy właśnie nas. Często jest tak, że zaczynamy słyszeć od bliskich nam osób, że za często lub za dużo pijemy. W takiej sytuacji albo tłumaczymy, iż nie jest to prawdą, albo zaczynamy się denerwować.

Ludzie nadużywający alkoholu stają się ciężcy we współżyciu, chociaż sami nie zdają sobie z tego sprawy. Objawy psychiczne choroby alkoholowej są przeważnie niewidoczne dla osoby, która pije za dużo. Zresztą nie wszyscy posiadamy taką samą tolerancję na alkohol. Niektórym wystarcza mała ilość, żeby się upić i być agresywnym. Czasami urywa nam się film i następnego dnia nawet nie pamiętamy tego, że zachowaliśmy się nieodpowiednio. Ktoś próbuje nam coś opowiedzieć, ale nawet tego nie słuchamy.

Przychodzi jednak taki moment, iż sami dochodzimy do wniosku, iż być może za dużo pijemy. Wtedy zazwyczaj postanawiamy ograniczyć alkohol i zazwyczaj szybko okazuje się, że nie jest to wcale takie łatwe. Zaczynamy zwracać uwagę na to, iż pijemy w samotności. Mamy już świadomość tego, że coś jest nie tak, ale alkohol ma nad nami przewagę. Zaczynamy się ukrywać czasami, żeby inni nie widzieli, że pijemy. Nie chcemy bowiem słuchać tego, iż nadużywamy alkoholu i jeszcze uważamy, że jak tylko będziemy chcieli, to przestaniemy pić.

To najczęściej nie osoba chora, ale jej najbliżsi zaczynają szukać informacji na temat tego jak pomóc uzależnionemu. Choroba alkoholowa a zaburzenia psychiczne to jedna z pierwszych kwestii, o której warto wspomnieć. Alkohol bowiem bardzo wpływa na naszą psychikę i często nie jesteśmy tego świadomi. Niektórzy po alkoholu mogą stać się wyjątkowo agresywni, a później nic nie pamiętają. Niestety bliskie mu osoby to pamiętają i można powiedzieć, że w takiej sytuacji to właśnie one bardziej cierpią.

Choroba alkoholowa nie dotyczy jedynie osoby uzależnionej. Tak naprawdę alkohol wpływa również na psychikę bliskich mu osób. Dlatego właśnie po odpowiednią pomoc powinien zgłosić się nie tylko uzależniony, ale również jego rodzina. Psycholog będzie bowiem potrzebny im wszystkim, żeby poradzić sobie z tym problemem. Zaburzenia psychiczne bowiem mają nawet osoby, które są współuzależnione i żyją pod jednym dachem z alkoholikiem. O nich niestety często się zapomina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here