Człowiek w swoim życiu bierze udział co najmniej w kilku sakramentach świętych. Pierwszym jest oczywiście chrzest. Niemniej uczestnictwo w nim nie jest w pełni świadome, bo co może z tego zrozumieć noworodek. Chyba tylko tyle, że woda z chrzcielnicy jest bardzo zimna i wokół jest pełno ludzi. Chrzest oznacza, że maluch został przyjęty do wspólnoty Kościoła i że Bóg oczyścił go z grzechu pierworodnego. Niemowlak otrzymał także imię i zyskał rodziców chrzestnych, którzy będą mu pomagać w razie konieczności.
Komunia święta to z kolei bardziej podniosła chwila. Młody człowiek ma już dziesięć lat i lepiej rozumie, w czym uczestniczy. Poza tym zna już takie modlitwy jak Ojcze nasz, czy Wierzę w Boga. Może więc samemu porozmawiać ze Stwórcą, bo wie, jak to zrobić. Uczestniczył także w spowiedzi świętej, więc jest czysty duchowo i gotowy na przyjęcie Chrystusa do swojego serca. Moment pierwszej Eucharystii to bardzo uroczysta chwila. Jest na tyle podniosła, że warto uwiecznić ją na zdjęciach lub nagraniu wideo. Będzie to wspaniała pamiątka, do której można sięgnąć po kilku latach.
Pierwsza Komunia ma też wymiar komercyjny. Z tej okazji wręcza się dzieciom różne prezenty. Najczęściej są to rowery, komputery, telefony czy złote łańcuszki. Z rzeczy niematerialnych prym wiodą pieniądze, których może uzbierać się całkiem sporo. Dzieje się tak, gdyż do ich wręczania nie potrzeba zbyt wiele wysiłku. Wystarczy biała koperta, do której wkłada się banknoty. Następnym sakramentem, który należy przyjąć- jest bierzmowanie. Przystępują do niego nastolatki, które uczą się w gimnazjum bądź w pierwszej klasie szkoły średniej.
Sakrament ten ma przygotować dorastające dzieciaki do dorosłego życia. Podczas jego trwania biskup błogosławi wszystkich uczestników w nadziei, że spłyną na nich dary Ducha Świętego takie jak: mądrość, roztropność, pobożność lub odwaga. O tym, czy dany uczestnik przystąpi do bierzmowania, decyduje egzamin i dotychczasowe uczestnictwo we mszy świętej. Przeprowadza go najczęściej ksiądz lub katecheta.
Liczba bierzmowanych zależy od rocznika i okoliczności. Sakrament ten nie jest przeprowadzany co roku, a jedynie wtedy, gdy zbierze się odpowiednio duża liczba chętnych do jego otrzymania. Biskup nie może przecież jeździć po wszystkich diecezjach. Dlatego z okolicznych wiosek zbierają się chętni, którzy otrzymują sakrament bierzmowania zazwyczaj w najbliżej parafii, do której ma zjechać biskup. Ile trwa bierzmowanie? To zależy od liczby bierzmowanych, jednak uroczystość ta trwa około dwóch godzin.
W bierzmowaniu oprócz samych zainteresowanych biorą udział świadkowie. Wybiera się ich z grona znajomych lub najbliższych znajomych. Bierzmowana osoba ma też prawo do wyboru drugiego imienia. O tym, jak ono ma brzmieć, decyduje się samemu. Jedynym warunkiem jest to, żeby pochodziło od świętego lub męczennika. Podczas bierzmowania nie otrzymuje się żadnych prezentów. Miłym obyczajem jest jedynie skromny poczęstunek. Co do reszty sakramentów nie są już one obowiązkowe. Jedynym, który prawdopodobnie otrzyma każdy z nas- jest Namaszczenie chorych.