łuszczyca

Z pewnością łuszczyca też nie jest nam nieznana. Jest to jedna z chorób, z którą na pewno wiele osób miało do czynienia, a niejedna musiała też sobie z nią radzić. Podobnie jak AZS ma przede wszystkim podłoże genetyczne i nie musimy obawiać się tego, że od kogoś się zarazimy. Jednak nie można pozwolić sobie na to, by ją bagatelizować. Wiąże się ona ze zwiększonym rozplemem komórek naskórka, co powoduje złuszczanie się go, ale nie pozostania zmian bliznowatych.

Jeśli chcemy naprawdę sporo dowiedzieć się na jej temat, to pewnie chętnie wpadniemy na stronę wrosinski.pl, gdzie nie brakuje rzetelnych informacji na temat całej choroby, jej przebiegu oraz sposobów na to, jak sobie z nią poradzić.

Nawet nie zdajemy sobie sami sprawy, że leczenie łuszczycy jest naprawdę ważne. Jeśli nie podejdziemy do niej poważnie, to może dojść do poważnych zmian, które doprowadzą nawet do trwałego inwalidztwa danej osoby. Dlatego nie wolno nie jej bagatelizować.

Są wyróżniane dwa typu tego schorzenia. Pierwszy występuje przede wszystkim w młodych wieku, jeszcze zanim pacjent skończy 40 lat. To ten typ charakteryzuje się rozległymi oraz wysiewnymi zmianami. Drugi natomiast pojawia się najczęściej po 50 roku życia. Jeśli chodzi o objawy, to pacjenci często zauważają u siebie zmiany skórne, a do tego towarzyszy temu świąd. To naraża ludzi na dodatkowy stres.

Jak przebiega łuszczyca?

Na początku można zauważyć na swojej skórze grudki. Nie przekraczają one dwóch centymetrów i przeważnie są czerwono-brunatne, dzięki czemu naprawdę dobre je widać. A po zdrapaniu mogą delikatnie krwawić. Ich kolejny etap jest taki, że osiągają średnicę nawet kilku centymetrów i są pokryte wtedy srebrnymi łuskami oraz się powiększają. Przede wszystkim takie zmiany można dostrzec u siebie w okolicy kolan, łokci czy owłosionej skóry głowy.

Znamy też kilka rodzajów łuszczycy, które to nieco różnią się od siebie i mogą występować w trochę inny sposób. Łuszczyca wysiękowa jest naprawdę bardzo niebezpieczna. Charakteryzuje się obecnością zlewnych zmian z komponentą ropną. Tutaj możemy zauważyć wysoką temperaturę, a czasami dochodzi nawet do zagrożenia życia. Ta wymaga od razu kontaktu z lekarzem. Łuszczyca krostkowa dłoni i stóp przechodzi nieco łagodniej. Zmiany pojawiają się głównie w okolicy stóp oraz dłoni.

Z pewnością warto wiedzieć, jak w ogóle zabrać się za leczenie tego typu choroby. Na pewno trzeba zacząć od konsultacji z lekarzem, który określi, z jakiego typu łuszczycą mamy do czynienia. Jednak przeważnie chodzi o leczenie miejscowe. Są wtedy przepisywane różne maści, które mają pozytywny wpływ na skórę. Czasami też jest wykorzystywana fotochemioterapia. I przynosi ona największe efekty, dlatego warto z niej korzystać. A skutecznym rozwiązaniem jest także ozonoterapia.

W każdym razie widzimy, że jest to jedna z tych chorób, do których trzeba podchodzić bardzo poważnie i zwracać uwagę na skórę swojego ciała, jeśli nie chcemy się mierzyć z czymś takim przez całe życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here