ile posiłków?

Ile posiłków dziennie? Jak w ogóle ustawiać sobie codzienne posiłki? Jaką dietę stosować, aby można było uznać, że dobrze się odżywiamy?Oto kilka pytań, na które warto byłoby znaleźć odpowiedzi, bo wszak zdrowie to wartość najistotniejsza w naszym życiu. Już Jan Kochanowski przekonywał sobie współczesnych, że „nic nad zdrowie nie masz droższego”, a przecież w tej materii nic a nic się na przestrzeni wieków nie zmieniło. W takim razie, ile posiłków dziennie trzeba zjadać, aby było dobrze? Najlepiej byłoby o to zapytać jakiegoś dietetyka i od razu mielibyśmy jasność. Nawiasem mówiąc, takich specjalistów na naszym rynku nie brakuje, więc każdy, kto tylko potrzebuje pomocy w tym zakresie, ma realne szanse takową po prostu znaleźć. Może nawet okazać się, że kogoś takiego mamy dosłownie na sąsiedniej ulicy, ale nie mieliśmy tego świadomości. No cóż, tak to już jest, że jeśli nie jest nam coś potrzebne, nie interesujemy się tym. To logiczne, bo w końcu nie jesteśmy w stanie ogarnąć wszystkiego. Po prostu nie da się i koniec. Na co dzień zajmujemy się swoimi sprawami i to one często absorbują nas tak bardzo, że jednocześnie zamykamy się na inne kwestie. W takich okolicznościach z łatwością można niejedno przeoczyć, niestety.
Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo ma on dotyczyć tego, ile posiłków dziennie potrzebuje każdy z nas, a nieco odbiegliśmy od tematu. Zatem do rzeczy. Znawcy przedmiotu twierdzą, że optymalnie byłoby gdybyśmy jedli pięć razy dziennie. Trzy posiłki zasadnicze, czyli śniadanie, obiad i kolacja, a do tego jeszcze między nimi dwa: drugie śniadanie i podwieczorek. Istotne jest przy tym, żeby nie przejadać się. Oczywiście, posiłki muszą być odpowiednio zbilansowane, aby dostarczyć naszemu organizmowi odpowiedniej ilości kalorii, ale pod żadnym pozorem nie można napychać się. Niestety, niektórzy z nas nie chcą przyjąć tej jakże ważnej zasady do wiadomości i różne są tego skutki. Powszechnie przecież wiadomo, że otyłość prowadzi do bardzo wielu chorób.
Podstawowa zasada dotycząca odżywiania polega na tym, aby jeść mniej, ale za to częściej. Absolutnie też nie wchodzi podjadanie między posiłkami, bo w ten sposób dostarczamy do naszego organizmu niepotrzebnych kalorii. Koniecznie też musimy z diety wyeliminować, takie rzeczy jak: fast foody, chipsy, słodzone napoje czy jeszcze inne w tym rodzaju. Takie śmieciowe jedzenie, jak zwykło się o tych produktach mówić, to wręcz zabójstwo dla naszego organizmu. Im wcześniej człowiek to zrozumie, tym lepiej. Oczywiście, zjedzenie hamburgera od czasu do czasu na pewno nikomu nie zaszkodzi, ale taka „uczta” nie może zdarzać się zbyt często. To oczywiste i warto o tym pamiętać. Szczególnie wyraziście trzeba to objaśnić dzieciom, które przecież przepadają na takimi produktami.
Tak więc, pięć posiłków dziennie to podstawa, ale do tego jeszcze trzeba dodać codzienną aktywność. Ruch i odpowiednia dieta to już coś i tego należy się po prostu trzymać, jeśli chcemy jak najdłużej pozostawać w dobrej kondycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here