Fasolki szparagowej w naszej kuchni

Fasolka szparagowa jest jednym z najzdrowszych warzyw zielonych. Warto ją jeść przez okrągły ok, ponieważ jest bardzo smakowita, a przy tym naprawdę łatwa w przygotowaniu. Przyrządzimy z niej wspaniała warzywną sałatkę, pyszną surówkę czy pożywny ciepły posiłek. Dzieci również uwielbiają fasolkę, więc warto jak najczęściej przemycać ją do ich co dziennej diety. Jeśli kupimy nadmiar szparagówki, śmiało możemy ją zamrozić lub zawekować. Możliwości jest wiele.

Fasolka to bogactwo witamin i składników mineralnych. Najzdrowsza i najbardziej wartościowa będzie oczywiście fasolka ugotowana na parze. Taka metoda obróbki sprawi, że wszelkie dobra nie zostaną wypłukane z wodą. W ten sposób też najłatwiej uzyskać efekt, dzięki któremu szparagówka będzie idealnie miękka i chrupiąca. Bo idealna fasolka to właśnie taka, która zachowuje jędrność, ale jednocześnie jest zupełnie ugotowana. Podczas tradycyjnego gotowania bardzo łatwo jest przegapić ten moment i warzywo jest wówczas po prostu rozgotowane i zbyt miękkie.

Jeśli chodzi o to, ile gotować fasolkę aby była idealna, to zależy to od rodzaju i wieku szparagówki. Zielona odmiana potrzebuje nieco więcej czasu. Należy poddawać ja obróbce ok. 15 – 20 min. Żółta fasolka gotuje się trochę krócej- 10 – 12 min powinno w zupełności wystarczyć. Wato oczywiście kontrolować miękkość podczas gotowania. Wiadomo, że im młodsza fasolka tym czas przyrządzenia będzie krótszy. Młode warzywa maja też zdecydowanie lepszy smak niż te bardziej zleżałe, które dodatkowo trzeba po gotowaniu obrać ze stwardniałych łyków.

Podczas zakupów zwróćmy więc uwagę, aby nasza fasolka była niezbyt duża, nie posiadała żadnych przebarwień, śladów pleśni czy gnicia. Starą, przerośniętą fasolę omijajmy z daleka. Nie dość, że będzie ona wymagała bardzo długiego gotowanie, to na dodatek jej smak będzie zdecydowanie gorszy. Najlepszy wybór to niewielki, jasne, pozbawione śladów zepsucia strączki, które przygotujemy w kilka minut.

Przed gotowaniem należy fasolkę bardzo dokładnie opłukać pod bieżącą woda. Można też odciąć od niej ogonki z dwóch stron i ewentualnie pokroić na mniejsze kawałki. Wrzucamy ją do zimnej wody z odrobina soli i łyżeczką cukru. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem. Kiedy będzie już odpowiednio miękka, przecedzamy ją na durszlaku i pozostawiamy na chwilę, aby porządnie obciekła.

Jeśli chcemy naszą fasolkę jeść na ciepło to po odcieknięciu wystarczy polać ją stopionym masełkiem i posypać bułka tarta lub płatkami parmezanu. Jeśli zaś mamy zamiar serwować ją na zimno w sałatkach, surówkach bądź po prostu jak przekąskę bez dodatków, to warto zaraz po ugotowaniu przelać ją na sicie zimną wodą lub wrzucić do miski z lodowata wodą. Ta czynność sprawi, że proces gotowania natychmiast ustanie, a nasza fasolka będzie bardzo jędrna i kruchutka.

Nadmiar szparagówki śmiało można wrzucić do woreczka i mrozić nawet kilka miesięcy. Jeśli zaś nie mamy akurat miejsca w zamrażalniku, można włożyć ją do słoików zlać wodą z odrobiną soli i zawekować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here