Dlaczego warto stosować zrównoważoną dietę?

0
1213

Zrównoważona dieta, to tak naprawdę nie żadna dieta, a styl życia, z którym powinien identyfikować się każdy człowiek. Nasz organizm to składowa wielu narządów i innych podzespołów, które wymagają wsparcia z zewnątrz w postaci jedzenia. Musi być ono tak skomponowane, by niczego mu nie brakowało.

Zdrowy organizm potrzebuje pierwiastków

Aby nasz organizm funkcjonował bez zarzutów, niezbędne jest prawidłowe stężenie pierwiastków. Pełnią one wiele funkcji, m.in. są materiałem budulcowym, wchodzą w skład płynów ustrojowych, komórek, enzymów, hormonów oraz biorą udział w przenoszeniu tlenu do komórek. Pierwiastki odpowiadają za regulację wielu procesów życiowych i zużywane są praktycznie na każdy etapie procesu metabolicznego.

Niedobór pierwiastków można bardzo szybko zauważyć. Przykładem tego jest anemia bądź szkorbut. Jednak następują one dopiero wtedy, kiedy nastąpi całkowite wyczerpanie puli danego pierwiastku. Zanim jednak do tego dojdzie, pierwiastków stale ubywa z organizmu, co objawia się ogólnym pogorszeniem zdrowia. Pogarsza się stan układu hormonalnego, odpornościowego i wielu innych.

W zdrowym organizmie składniki mineralne stanowią ok. 4% masy ciała. Dzieli się je na makro- i mikropierwiastki. Musimy mieć na uwadze, że każdy z nich powinien występować w naszym organizmie chociażby w stopniu śladowym.

Zrównoważona dieta

Przeciętny poziom minerałów i witamin w populacji ludzkiej jest bardzo niski. Wiąże się to przede wszystkim z niską wchłanialnością tych  substancji. Codzienna zbilansowana dieta powinna opierać się na różnorodnych posiłkach, które powinny być jak najmniej przetworzone. Nie powinno zabraknąć w niej błonnika pokarmowego, warzyw i owoców, produktów bogatych w tłuszcze roślinne oraz węglowodany złożone. Zrównoważona dieta to także ograniczenie jedzenia produktów przesyconych tłuszczem zwierzęcym, cukrów prostych i nadmiernego spożycia soli. Zdrowa dieta powinna łączyć się z jakąkolwiek aktywnością fizyczną. Jest ona niezbędna do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Pozwala uniknąć wielu groźnych chorób, które bardzo często rozwijają się w naszym organizmie przez wiele lat, wcale niezauważone.

Cennym źródłem pierwiastków są produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. W wodzie także znajdują się niezbędne dla naszego organizmu pierwiastki. Stężenie pierwiastków w różnych produktach zależy od tego, skąd one pochodzą.

Poziom pierwiastków można zbadać w tkance miękkiej, jaką są włosy. Jest to jedyna metoda gwarantująca rzetelny wynik. Robiąc takie badanie, będziemy wiedzieli, jakich pierwiastków mamy w nadmiarze, a na niedobór jakich pierwiastków cierpimy.

Jeśli nie ufamy swoim zdolnościom organizacyjnym w kwestii sporządzania zbilansowanego jadłospisu, liczenia kalorii i gotowania, warto zamówić catering dietetyczny Katowice. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy są zbyt zabiegani i zapracowani, by samodzielnie zajmować się swoimi zbilansowanym jadłospisem. Dieta pudełkowa to rewelacyjna opcja na każdą kieszeń, która nie tylko zadowoli nasze podniebienia, żołądki, ale także naszą sylwetkę i zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here