Choć u osób rozpoczynających swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi ich zakładanie i zdejmowanie może budzić objawy paniki spowodowanej koniecznością dotknięcia powierzchni oka, to w rzeczywistości proces ten jest banalnie prosty. Pierwsze próby wykonujemy pod opieką i według wskazówek okulisty czy optometrysty, u których dobieramy odpowiednią moc soczewek. Dokładnie pokaże on nam, jak wygląda zakładanie soczewek kontaktowych i ich zdejmowanie, tak aby samodzielnie wykonać wszystkie te czynności w domu.
O czym pamiętać przed założeniem i zdjęciem soczewek?
Niezwykle istotna jest higiena dłoni, którą musimy zachować, używając soczewek kontaktowych. Dłońmi dotykamy w ciągu dnia mnóstwa przedmiotów i powierzchni, na których mogą znajdować się bakterie czy wirusy. Dlatego istotne jest, aby zarówno zakładanie, jak i zdejmowanie soczewek kontaktowych poprzedzać starannym umyciem dłoni, najlepiej nieperfumowanym, antybakteryjnym mydłem, a następnie osuszyć je niestrzępiącym się ręcznikiem. Dopiero wtedy możemy wyjąć soczewki z pojemnika do ich przechowywania na czubek palca przy ich zakładaniu bądź wyjąć soczewkę z oka w celu jej oczyszczenia i odłożenia do pojemnika na noc. Dzięki temu unikniemy podrażnień oka czy groźnych infekcji bakteryjnych – przeczytaj poradnik przygotowany przez Acuvue: https://www.acuvue.pl/noszenie-pielegnacja-soczewek/zakladanie-i-zdejmowanie-soczewek
Jak odpowiednio pielęgnować soczewki po ich zdjęciu?
Osoby korygujące wzrok soczewkami kontaktowymi marki Acuvue mają do swojej dyspozycji zarówno soczewki jednodniowe, które wyrzuca się na koniec dnia, jak i soczewki wielorazowego użytku, których można używać przez dwa tygodnie. W przypadku soczewek Acuvue dwutygodniowych, niezbędna jest ich codzienna, staranna pielęgnacja i przechowywanie w sterylnym pojemniku w ciągu nocy. Pozwala to skutecznie zdezynfekować soczewkę i usunąć z niej wszelkie osady białkowe, tak aby następnego dnia była gotowa do użytku i zapewniała pełen komfort noszenia. W tym celu, po zdjęciu soczewki z powierzchni oka, należy umieścić ją w zagłębieniu dłoni i polać kilkoma kroplami płynu czyszcząco-dezynfekującego. Delikatnie pocierając soczewkę opuszkiem palca, czyścimy ją, a na koniec płuczemy, znowu używając płynu. Po zakończeniu tych czynności umieszczamy soczewkę w sterylnym pojemniku i napełniamy go do pełna płynem. Podobnie postępujemy z drugą soczewką. Pamiętajmy również, aby zawsze zaczynać proces zakładania i zdejmowania soczewek do tego samego oka. Unikniemy wtedy pomyłki, aplikując je na niewłaściwe oko, co jest szczególnie istotne, jeśli wartości soczewek różnią się od siebie.