Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych

Choć u osób rozpoczynających swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi ich zakładanie i zdejmowanie może budzić objawy paniki spowodowanej koniecznością dotknięcia powierzchni oka, to w rzeczywistości proces ten jest banalnie prosty. Pierwsze próby wykonujemy pod opieką i według wskazówek okulisty czy optometrysty, u których dobieramy odpowiednią moc soczewek. Dokładnie pokaże on nam, jak wygląda zakładanie soczewek kontaktowych i ich zdejmowanie, tak aby samodzielnie wykonać wszystkie te czynności w domu.

O czym pamiętać przed założeniem i zdjęciem soczewek?

Niezwykle istotna jest higiena dłoni, którą musimy zachować, używając soczewek kontaktowych. Dłońmi dotykamy w ciągu dnia mnóstwa przedmiotów i powierzchni, na których mogą znajdować się bakterie czy wirusy. Dlatego istotne jest, aby zarówno zakładanie, jak i zdejmowanie soczewek kontaktowych poprzedzać starannym umyciem dłoni, najlepiej nieperfumowanym, antybakteryjnym mydłem, a następnie osuszyć je niestrzępiącym się ręcznikiem. Dopiero wtedy możemy wyjąć soczewki z pojemnika do ich przechowywania na czubek palca przy ich zakładaniu bądź wyjąć soczewkę z oka w celu jej oczyszczenia i odłożenia do pojemnika na noc. Dzięki temu unikniemy podrażnień oka czy groźnych infekcji bakteryjnych – przeczytaj poradnik przygotowany przez Acuvue: https://www.acuvue.pl/noszenie-pielegnacja-soczewek/zakladanie-i-zdejmowanie-soczewek

Jak odpowiednio pielęgnować soczewki po ich zdjęciu?

Osoby korygujące wzrok soczewkami kontaktowymi marki Acuvue mają do swojej dyspozycji zarówno soczewki jednodniowe, które wyrzuca się na koniec dnia, jak i soczewki wielorazowego użytku, których można używać przez dwa tygodnie. W przypadku soczewek Acuvue dwutygodniowych, niezbędna jest ich codzienna, staranna pielęgnacja i przechowywanie w sterylnym pojemniku w ciągu nocy. Pozwala to skutecznie zdezynfekować soczewkę i usunąć z niej wszelkie osady białkowe, tak aby następnego dnia była gotowa do użytku i zapewniała pełen komfort noszenia. W tym celu, po zdjęciu soczewki z powierzchni oka, należy umieścić ją w zagłębieniu dłoni i polać kilkoma kroplami płynu czyszcząco-dezynfekującego. Delikatnie pocierając soczewkę opuszkiem palca, czyścimy ją, a na koniec płuczemy, znowu używając płynu. Po zakończeniu tych czynności umieszczamy soczewkę w sterylnym pojemniku i napełniamy go do pełna płynem. Podobnie postępujemy z drugą soczewką. Pamiętajmy również, aby zawsze zaczynać proces zakładania i zdejmowania soczewek do tego samego oka. Unikniemy wtedy pomyłki, aplikując je na niewłaściwe oko, co jest szczególnie istotne, jeśli wartości soczewek różnią się od siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here