Popularne choroby oczu

Zmysł wzroku odgrywa w naszym życiu ogromną rolę. Ludzkie oko to zdumiewający narząd, który potrafi działać z dużą precyzją. Niestety, podatny jest on także na różne schorzenia i procesy starzenia się organizmu. Choć chorób oczu jest wiele, są pewne dolegliwości, które statystycznie zdarzają się najczęściej. Warto się o nich dowiedzieć czegoś więcej.

Popularne choroby oczu

Wśród popularnych chorób oczu należy wymienić zespół suchego oka, który wynika z niewystarczającej ilości produkcji łez przez oko. Najczęściej leczy się go poprzez odpowiednią higienę i stosowanie kropli do oczu. Często występującym problemem jest również zapalenie spojówek, które przejawia się przede wszystkim zaczerwienieniem, łzawieniem, swędzeniem i pieczeniem oczu. Choć objawy są dokuczliwe, na ogół ustępują samoistnie. Obserwuje się dość duże występowanie alergii oczu, które wynikają z odpowiedzi układu immunologicznego na czynniki uczulające (alergeny), takie jak pyłki, pleśń, drobinki kurzu czy sierść zwierząt domowych. Nierzadko spotykany jest również jęczmień, czyli bolesny guzek na powiece, będący wynikiem zakażenia bakteryjnego. Zazwyczaj ustępuje on samoczynnie.

Nie każda choroba oczu jest łatwa do wyleczenia. Przykładem może być jaskra, która może doprowadzić do pogorszenia wzroku, a nawet jego utraty. Związana jest ona z podwyższeniem ciśnienia w gałce ocznej i dotyka najczęściej osoby starsze. Częstym schorzeniem jest także zmętnienie soczewki oka, czyli tzw. zaćma. Jest ona najczęściej związana z wiekiem i w niektórych wypadkach wymaga leczenia chirurgicznego. Inna popularna choroba oczu to zwyrodnienie plamki żółtej, polegająca na tym, że centralna część siatkówki nie działa prawidłowo, prowadząc do rozmytego i zniekształconego widzenia. Więcej przeczytasz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/choroby-oczu

Jak dbać o oczy?

Choć wiele chorób wynika z czynników genetycznych bądź naturalnych procesów starzenia się organizmu, dbałość o narząd wzroku pomoże dłużej cieszyć się zdrowymi oczami. Należy przede wszystkim dbać o higienę oczu i nie przemęczać ich. W miarę możliwości warto unikać czynników podrażniających jak kurz czy zanieczyszczenie powietrza. W słoneczne dni należy oczy chronić poprzez stosowanie okularów przeciwsłonecznych. Codzienna dieta powinna być bogata w witaminy A, B i E. W razie występowanie wad wzroku warto sięgnąć po dobrej jakości okulary lub soczewki kontaktowe. Przykładowo, na rynku istnieją soczewki, które zawierają składnik nawilżający i chronią oczy przed promieniowaniem UV (więcej na Acuvue.pl). Osoby w średnim wieku powinny regularnie udawać się na wizyty kontrole u okulisty.

Wiele chorób oczu można skutecznie i szybko wyleczyć. W przypadku cięższych schorzeń ważne jest to, aby zdiagnozować je we wczesnym stadium, w czym pomagają regularne wizyty u okulisty. O oczy warto także dbać na co dzień i starać się ich nie przemęczać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here