sprzątaczka

Powszechnie używana nazwa „sprzątaczka”, dziś zastąpiona jest nazwą „pracownik usług czystościowych”. Przedstawiciele tego zawodu jest to najliczniejsza grupa zawodowa w kraju. Wraz ze wzrostem pojawiających się w Polsce firm zmieniło się podejście Polaków do osób sprzątających. Coraz więcej firm korzysta z usług firm sprzątających, które posiadają doświadczenie w pracy, a szczególnie cenią sobie pracowników starannych i sumiennych. Czy zastanawialiśmy się jednak jak wyglądają zarobki pracownika zajmującego się sprzątaniem? Od czego zależą zarobki osoby sprzątającej oraz na jakie wynagrodzenie może ona liczyć? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/ile-zarabia-sprzataczka-zarobki-sprzataczki/

Od czego zależy wysokość wynagrodzenia sprzątaczki?

Nie da się starannie określić wielkości zarobków sprzątaczki. Wynagrodzenie wynika z kilku czynników. Chociaż przeważnie takie stawki są niskie, to na tle gospodarki zależą w dużej mierze od miejsca, w którym dana osoba jest zatrudniona. Sektor państwowy czasami usztywnia zarobki osób sprzątających. Jest to spowodowane tym, że w administracji, medycynie czy o świecie panują z góry założone stawki. Usztywnione są też zarobki osób sprzątających ulicę, place czy fosy dróg. Jednak tam mamy zdecydowanie stabilniejsze zatrudnienie, niż w firmach prywatnych. Nieco lepiej zarobimy firmach, które wymagają specjalistycznych sposobów utrzymania czystości w danym miejscu. Wówczas takie firmy indywidualnie układają zarobki. Więcej jesteśmy w stanie zrobić również poprzez sprzątanie domów prywatnych. Wtedy nasze wynagrodzenie będzie zależało od tego, na ile umówimy się ze swoim zleceniodawcą.

Ile wynosi mediana zarobków sprzątaczki?

Pracując w takim sektorze stawki są dosyć zróżnicowane. Niemniej jednak branżowe portale zajmujące się badaniami na temat zarobków Polaków wzięły na celownik również zawód, jakim jest sprzątaczka. Okazuje się, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce dla osób zajmujących się sprzątaniem wynosi około 2500 zł brutto. Jest to mediana, z której wynika, że połowa wszystkich sprzątaczek zarabia kwoty znajdującej się w zakresie 2320 zł – 2920 zł brutto. Pozostałe osoby dzielą się na dwie części, z czego jedna zarabia kwoty powyżej 2920 zł, a druga niestety poniżej 2320 zł. Wszystkie powyższe kwoty podane są w kwocie brutto. Pod uwagę brane są również wszystkie formy zatrudnienia oraz warunki pracy.

Zobacz też: http://www.twardyszparag.pl/strazak-praca-na-etacie-czy-wlasna-dzialalnosc-gospodarcza-ktora-forma-zatrudnienia-jest-najkorzystniejsza-w-tym-zawodzie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here