W momencie, kiedy rodzi się dziecko, rodzice najczęściej oczekują na jego pierwszy krzyk, a co za tym idzie pierwszy oddech „po tej stronie brzucha”. Po tym, jak położna zmierzy i zważy noworodka, trafia on w ramiona świeżo upieczonej mamy, gdzie dostaje pierś, z idealnie dopasowanym do swoich potrzeb pokarmem. Z napełnionym brzuszkiem zasypia. Przez pierwszy miesiąc swojego życia, czyli tak zwany okres noworodkowy, dni mijają dziecku głównie na jedzeniu i spaniu. Może ono przespać nawet 18-20 godzin na dobę, najczęściej jedząc co około trzy godziny. Wraz z wiekiem okresy czuwania wydłużają się, a czas snu ulega skróceniu. Odpowiedzią na pytanie ile śpi 2 miesięczne dziecko jest już dość szeroki zakres godzinowy, gdyż może ono spać od 11 do 15 godzin. Rozbieżność ta zależy od wielu czynników, między innymi od wrodzonych predyspozycji organizmu. Dziecko, które skończyło już rok, śpi około 13 godzin.
Sen jest niezwykle ważnym elementem rozwoju, a także zapewnia organizmowi zdrowie. W tym czasie, przez przysadkę mózgową, wydzielany jest hormon, który nazywa się hormonem wzrostu. Umożliwia to wzrost dziecka aż o około 25 centymetrów w przeciągu pierwszego roku życia. W samym mózgu tworzą się w tym czasie połączenia między neuronami.
Niezwykle ważne jest to, aby rodzice dbali o sen swojego maluszka, ponieważ dbają tym samym o jego zdrowie. Sprzyjają temu rytuały wprowadzone w życie i stosowane każdego dnia. Polegają one na ustaleniu odpowiedniej kolejności czynności wykonywanych przed uśpieniem potomka. I tak na przykład przed nocnym snem pierwszym elementem może być zabawa z dzieckiem, jednak dostosowana do jego wieku i stopnia zmęczenia. Paradoksalnie, im bardziej będzie zmęczone, tym trudniej może mu być zasnąć. Następnie kolacja, po której nadejdzie pora na wieczorną, ciepłą kąpiel, która spowoduje wyciszenie. Przed samym snem warto przeczytać dziecku książkę. Wzmocni to więź między nim a rodzicami, a także będzie elementem mającym na celu dalsze wyciszanie. Po zakończeniu wszystkich czynności nadejdzie pora usypiania. Powtarzanie tego rytuału za każdym razem pozwoli dziecku wytworzyć ciąg logiczny, dzięki któremu będzie wiedziało, co go czeka w niedługiej przyszłości. Z każdym kolejnym dniem zasypianie będzie łatwiejsze, a sen nadejdzie szybciej.
Należy jednak pamiętać o tym, że stwierdzenie, że dziecko powinno spać w ciągu doby kilkanaście godzin, nie oznacza, że w tym czasie nie będzie się budzić, nawet w ciągu nocy. Fazy snu dziecka, które ma kilka tygodni, wynoszą około 50-60 minut, to znaczy, że po tym czasie może się obudzić. Z czasem jego organizm nauczy się samodzielnie zapadać w dalszy sen, jednak początkowo może być niezbędne pogłaskanie, przytulenie czy noszenie na rękach do momentu, aż zaśnie. W ciągu dnia tyle właśnie mogą trwać drzemki dziecka.
Sen pomaga w prawidłowym rozwoju, dziecko wyspane jest zdrowsze, silniejsze, ma więcej energii. Zmęczenie wpływa negatywnie na jego organizm, a także powoduje marudzenie, a czasem agresję. Dlatego należy zadbać o dobry sen własnego dziecka.