Savoir vivre przy stole

Savoir vivre przy stole

0 article.comments
11 Czerwiec 2015

Savoir vivre na co dzień

Czy ktoś w dzisiejszych czasach wie, co to jest i stosuje się do zasad savoir vivre?

Jak często zastanawiamy się, czy wypada coś zrobić, jak dopasować strój do przyjęcia lub jak zachować się w niecodziennej sytuacji? A może żyjemy zbyt szybko, by zwracać uwagę na swój wizerunek?

Mimo tempa jakie narzuca nam życie, warto zadbać o nienaganne maniery i nauczyć się podstawowych zasad dobrego smaku.

Podano do stołu!

Myśląc o zasadach savoir vivre, pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, jest zachowanie się przy stole. Obyczaj strojenia stołu zastawą stołową był kultywowany od początków XIX wieku, kiedy to zaczęto używać sztućców indywidualnych do spożywania posiłków. Z czasem jednak nakrycie stołu i elegancja podawanych potraw wymagała wprowadzenia do użytku jeszcze szerszej gamy sztućców rodzajowych. Jeśli chcemy zrobić wrażenie na swoich gościach, zwróćmy uwagę nie tylko na smak potraw, które serwujemy podczas naszej uroczystości, ale również na to, jak zostaną one podane. Nakrycie stołu nie wymaga specjalnych okazji. Elegancko nakryty stół podczas spożywania posiłków zaspokaja nasz zmysł estetyki, cieszy oczy i pobudza apetyt. Każda pani domu powinna mieć pod ręką wszystko, co niezbędne do udekorowania stołu, tak aby posiłek został podany sprawnie i w pogodnej atmosferze. Pamiętać należy również o tym, że zastawa stołowa: kieliszki, sztućce i inne naczynia, to biżuteria stołu, która powinna być należycie przechowywana i czyszczona.

Zachowanie przy stole

Jak już ustaliliśmy, stół przy którym biesiadujemy, nie tylko podczas wystawnych przyjęć, ale również na co dzień, powinien wyglądać czysto i estetycznie, a osoby spożywające posiłek powinny odpowiednio się przy nim zachować. Odpowiednio, czyli jak? Pomyłki związane z nieznajomością etykiety zawsze rujnują autorytet, o czym przypomina nam Szkoła Męskiego Stylu, która podpowiada jak w należyty sposób zachować się w rozmaitych sytuacjach. Zachowanie przy stole, to nie tylko umiejętność posługiwania się sztućcami, ale również sztuka konwersacji, odpowiednio dopasowany do uroczystości strój oraz sposób serwowania i dobierania wina. Odpowiednie zachowanie nakłada na nas wiele obowiązków, którym musimy sprostać. Nagroda jaką otrzymamy, to zdolność kontrolowania swoich odruchów i szacunek otoczenia. W savoir vivre bardzo ważna jest samodyscyplina, której można się nauczyć. Relacje z innymi to nieodłączna część naszego życia. Sposób, w jaki traktujemy ludzi, może mieć wpływ na to, jak nas odbierają i sami nas traktują. Krótko mówiąc, dobre maniery zawsze są w cenie!

„Uprzejmość – trudna to sztuka, lecz czasu na nią nie szkoda. Za nią cię spotka nagroda, choćbyś jej nawet nie szukał.” Ch. Perrault

Porady i szkolenia dotyczące kobiecego i męskiego stylu znajdziecie na stronie http://szkolameskiegostylu.pl/