Mechanicy samochodowi

Mechanik samochodowy to zawód niezbędny w dzisiejszych zupełnie zmotoryzowanych społeczeństwach. W prawie każdym gospodarstwie domowym znajduje się przynajmniej jeden samochód osobowy, który, jak każdy inny produkt jest podatny na usterki. Żeby być mechanikiem samochodowym nie potrzeba oczywiście wykształcenia wyższego – w zasadzie najczęściej wystarczy technikum lub w niektórych przypadkach zasadnicza szkoła zawodowa (obecnie nazywana szkołą branżową). Z tego powodu pracę mechanika podjąć można bezpośrednio po ukończeniu edukacji w publicznej szkole w wieku 19 bądź 20 lat. Jest to bardzo wygodne dla dużej grupy osób, która chce rozpocząć zarobkowanie wcześniej i odciążyć rodziców w utrzymaniu samego siebie.

Jeżeli chodzi o pracę mechanika, szacuje się, że w Polsce brakuje nawet 10 tysięcy przedstawicieli tej grupy zawodowej. Zbyt duży popyt na tego typu usługi powoduje, że nie ma odpowiednio dużej konkurencji i często mechanicy żądają zdecydowanie więcej za daną usługi niż powinni. Generalnie jednak mechaników jest niewiele, ponieważ nie jest to zbyt dochodowe – jeżeli chodzi o to ile zarabia mechanik samochodowy jest to na początku około 2500 do 3000 złotych brutto, a więc na rękę zdecydowanie mniej. Praca jest trudna, fizyczna, a utraconego w jej czasie zdrowia nic nie będzie rekompensować. Oczywiście właściciele większych zakładów mogą dojść do dobrego statusu finansowego i zarabiać nawet 6 tysięcy złotych brutto, aczkolwiek jest to stosunkowo niewielka liczba przedstawicieli tej grupy zawodowej; większa część należy raczej do ludzi słabo zarabiających. Z tego powodu wiele mechaników samochodów z wykształcenia decyduje się na wyjazd zagranicę do krajów zachodnich, gdzie wykonuje podobną pracę, ale za zdecydowanie wyższą stawkę. Polscy specjaliści cenieni są w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji czy Norwegii. Polacy wracają później z zarobionymi pieniędzmi, ale często zostają już na stałe w nowym kraju i poszerzają wielką już liczbę środowisk polonijnych.

Wracając do punktu wyjścia, w ten sposób mechaników nie ma w odpowiedniej ilości w Polsce i w kraju panują w tej branży braku. Będąc mechanikiem, stosunkowo łatwo znaleźć więc pracę w naszym kraju, nawet jeśli nie posiada się odpowiedniego doświadczenia – w tej chwili pracodawcy często są skłonni zatrudniać nawet osoby bez ukończonego technikum. Pewną lukę zapełniają oczywiście pracownicy z Ukrainy, czyli tacy sami emigranci zarobkowi co Polacy na Wyspach Brytyjskich. Jest to społeczność, która jest skłonna pracować za pensję mechanika i jest to dla nich i tak wysoki zarobek w porównaniu z tym, co mogliby dostać w swojej ojczyźnie. Dodatkowym powodem braku popularności dla zawodu mechanika w Polsce jest zła sława tego zawodu – sporo młodzieży woli iść na studia i zostać magistrami, a nie spędzać całego życia zawodowego w warsztacie. Takie, krzywdzące często, podejście do bycia mechanikiem, powoduje, że obecnie specjalistów brakuje, a politycy coraz częściej kładą nacisk na szkolnictwo zawodowe i praktyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here