Ile wynosi urlop macierzyński?

Dla pracującej kobiety informacja o ciąży, planowanej lub też niespodziewanej, zawsze przynosi tyle samo radości, co zmartwień. Przyszłe mamy martwią się, jak długo będą mogły pracować, czy ciąża nie zatrzyma rozwoju ich kariery, ile wynosi urlop macierzyński, jakiej wysokości będzie uzyskiwała świadczenia w czasie jego trwania oraz wiele, wiele innych dość przyziemnych pytań.

O ile decyzja o tym, czy kobieta, będąc w ciąży, może bez przeszkód kontynuować pracę zawodową, zależy od jej stanu zdrowia, samopoczucia i tego, jak ciąża wpływa na jej funkcjonowanie, o tyle kwestie ile czasu młoda mama może spędzić na urlopie macierzyńskim i jakie z tego tytułu uzyska świadczenia, są uregulowane przepisami prawa. W sytuacji, gdy kobieta, będąc, w ciąży, nie jest w stanie świadczyć pracy, wówczas jej świadczenie chorobowe będzie wynosić 100% wymiaru podstawy opłacanych składek za ostatnie 12 miesięcy. Wliczają się do tego wszystkie premie i nagrody, które są „ozusowane”. Dlatego w miarę niedyspozycji, przyszła mama nie musi się martwić zmniejszeniem uzyskiwanego dochodu.

Urlop macierzyński jest okresem po urodzeniu dziecka, w którego czasie, młoda mama ma odzyskać siły po porodzie oraz móc poświęcić się opiece nad małym dzieckiem. Urlop macierzyński przysługuje osobom, które odprowadzają składki na ubezpieczenie chorobowe, a od 2016 r. również osobom bezrobotnym zarejestrowanym w urzędach pracy, studentom, rolnikom czy osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilno-prawnych. Podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni, z których obowiązkowo 14 musi wykorzystać matka dziecka, a 6 może zostać wykorzystanych przez ojca. Te 14 tygodni ma zapewnić mamie regenerację organizmu po porodzie i połogu. Następnie można wykorzystać 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego. Łącznie daje nam to 52 tygodnie opieki nad dzieckiem. Świeżo upieczona mama ma 14 dni od porodu na złożenie u pracodawcy wniosku o urlop macierzyński. Jeśli decyduje się wykorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, również urlop rodzicielski, powinna to zgłosić w tym samym terminie. Można to zrobić jednym wnioskiem. Należy pamiętać, że również tacie dziecka przysługuje urlop ojcowski w wymiarze dwóch tygodni, który może wykorzystać w tym samym terminie, co mama wykorzystująca urlop macierzyński. Zatem ile wynosi urlop macierzyński w końcowym rozrachunku, zależy od decyzji młodej mamy. Jeśli zdecyduje się na podzielenie się urlopem macierzyńskim i/lub rodzicielskim z ojcem dziecka, spędzi na takim urlopie mniej czasu, niż mama, która określi, że chce spędzić w domu z dzieckiem rok.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego w czasie trwania urlopu macierzyńskiego (20 tygodni) wynosi 100% podstawy wymiaru opłacanych składek, podobnie jak świadczenie chorobowe wypłacane w okresie ciąży. Dodatkowe 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego gwarantują zasiłek w wysokości 60% podstawy wymiaru opłacanych składek. Jeśli jednak młoda mama jest od razu zdecydowana, na spędzenie z dzieckiem 52 tygodni, wówczas wraz z wnioskiem o urlop macierzyński, składa wniosek o wypłacanie 80% wymiaru opłacanych składek przez cały ten okres.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here