Działka pod wymarzony dom

Planując budowę wymarzonego domu pierwszym podstawowym etapem jest zakup działki budowlanej.
Szukając działki, oprócz oczywiście ceny, musimy kierować się wieloma aspektami. Z reguły przewidując wysokie koszty materiałów i budowy zakup działki wydaje nam się czynnością najprostszą i zwracamy uwagę tylko na cenę i miejscowość, a to błąd.

Przede wszystkim koniecznie trzeba obejrzeć plan zagospodarowania terenu, na którym leży działka. Nikt nie chciałby mieszkać przecież w sąsiedztwie fermy świń czy drobiu, a nawet obecność warsztatu samochodowego czy stolarni może być bardzo uciążliwa na co dzień.

Bardzo ważny jest też kształt działki i ukształtowanie jej powierzchni. Jeżeli planujemy dom z ogrodem, wielkość działki powinna wynosić przynajmniej 700 metrów kwadratowych. Warto dowiedzieć się, ile kosztuje geodeta, i ewentualnie poprosić go o ocenę przydatności pod budowę domu ze względu na kształt. Jeżeli działka ma mniej niż 16 metrów szerokości, mogą być trudności z zakupem gotowego projektu domu i trzeba będzie postarać się o robiony na indywidualne zamówienie, sporo droższy. Bardzo ważny jest też grunt, na którym chcemy budować, i tu też przy ocenie przydatny będzie geodeta. O ile pozwalają nam finanse, można zdecydować się na serię odwiertów, co pozwoli na ustalenie cieków wód podziemnych i unikniemy przykrych niespodzianek po rozpoczęciu budowy. Koniecznie też trzeba sprawdzić, czy grunty nie są terenami zalewowymi.

Aby budowa w ogóle mogła ruszyć, konieczny jest dostęp do prądu elektrycznego. Należy upewnić się u dostawcy energii, czy możliwe jest podłączenie do sieci i na jakich warunkach. Zbadajmy też przebieg w okolicy sieci wodociągowej i możliwość przyłączenia do niej. Ewentualnie trzeba będzie wywiercić własne ujęcie wody, co wygeneruje dodatkowe koszty.

Następnym aspektem, który musimy zbadać przed podjęciem decyzji o zakupie działki, jest dojazd o określonej przez lokalne władze szerokości. Jeżeli prowadzi do niej droga publiczna, wtedy oczywiście nie ma problemu. Natomiast jeśli dojazd będzie możliwy tylko przez tereny innych działek, konieczne będzie wystąpienie o ustanowienie służebności drogi koniecznej. Ważne jest też ustalenie, kto będzie odpowiadał za odśnieżanie w okresie zimowym i do kogo będą należały ewentualne naprawy powierzchni drogi.
Jeśli działka znajduje się przy uczęszczanej drodze publicznej, pamiętajmy, ze musi być na tyle duża, by dom był odpowiednio oddalony od drogi. W tym przypadku również projekt budowlany musi uwzględniać konieczność redukcji hałasu.

Wszystkie powyższe aspekty wymagają skrupulatnego zbadania. Oczywiście zatrudnienie już na tym etapie eksperta pociąga za sobą pewne koszty, ale w pewnych przypadkach nie jesteśmy w stanie właściwie ocenić sytuacji. Ponieważ przy budowie domu i tak będziemy musieli korzystać z pomocy geodety, można wykorzystać jego wiedzę i doświadczenie już przy wyborze odpowiedniej działki. Unikniemy wtedy niemiłych niespodzianek i problemów i trafniej skalkulujemy ostateczne koszty budowy naszego wymarzonego domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here